Olga Drenda o wyrobach, które płyną po bokach kultury

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2018 12:20
- W psychologii myślenie poprzeczne to takie, które prowadzi do wynalazków. To sytuacja, w której musimy radzić sobie przy pomocy tego, co jest woków nas, kiedy chcemy osiągnąć jakiś cel - opowiada Olga Drenda, autorka książki "Wyroby. Pomysłowość wokół nas".  
Audio
  • Olga Drenda o potrzebie, która staje się matką wynalazków (Faktofonia/Czwórka)
Olga Drenda - dziennikarka i tłumaczka, absolwentka Etnologii i Antropologii Kultury UJ
Olga Drenda - dziennikarka i tłumaczka, absolwentka Etnologii i Antropologii Kultury UJFoto: Czwórka/Dominika Klimek

Monidła dziś są symbolem dobrego gusty, kiedyś można je było wygrzebać na strychu Olga Drenda

Betonowe przydomowe grzybki, łabędzie z opon, rycerze i dinozaury z nakrętek i śrubek, galanteria religijna - to, co dla jednych jest nieinteresującym wykwitem bezguścia i szmiry, dla gościa Czwórki stanowi fascynujący materiał do badań nad polską innowacyjnością. - Piszę m.in. o dzieciakach, które w Beskidach, tuż po wojnie, budowały sobie rowery górskie z drewna - opowiada. - Zajmuję się produktami, które są wynikiem kreatywności w nurtach płynących po bokach kultury - dodaje.    

Czytaj także
Mariusz Szczygieł PAP 1200x660.jpg
Mariusz Szczygieł: o swoich bohaterach starałem się pisać subtelnie

Tropiąc wytwory pomysłowości, zarówno te z okresu PRL-u, jak i całkiem współczesne, Olga Drenda podróżuje po Polsce, odwiedza kolekcjonerów i twórców zwykłych-niezwykłych przedmiotów. - Choć żyjemy w kulturze, która przyzwyczaja nas do sarkazmu i ciętej riposty, ironia czy drwina nie są kluczem do analizy tego, o czym piszę - wyjaśnia autorka "Wyrobów" i tłumaczy, skąd się wzięła "brzydka Miki" i co symbolizuje oraz dlaczego polskie figurki z "Gwiezdnych wojen" są rarytasem na rynku kolekcjonerskim. 

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Olga Drenda (dziennikarka, autorka książek "Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w czasach transformacji" oraz "Wyroby. Pomysłowość wokół nas")

Data emisji: 3.12.2018

Godzina emisji: 16.12

kul/pj

Czytaj także

Iwona Szelezińska: chciałam opisać Nepal takim, jaki jest

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2018 14:05
Autorka od ponad 10 lat związana z Azją, gdzie pracuje m.in. jako pilot wycieczek. Właśnie ukazał się jej książkowy debiut pt. "Kopnij piłkę ponad chmury. Reportaże z Nepalu". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gotowały, cerowały, ratowały. Służące do wszystkiego

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2018 12:40
Kiedyś to one wiedziały wszystko, dziś my nie wiemy o nich prawie nic. - Bez służących żaden dom by nie istniał. Mimo to ich historie rozpłynęły się, nikt ich nie spisał, nie zachował - opowiada Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka książki "Służące do wszystkiego".
rozwiń zwiń