"Lajla znaczy noc” - Hiszpania między historią a współczesnością

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 00:12
W książce "Lajla znaczy noc" przeniesiemy się na południe Hiszpanii, do wielokulturowej i słonecznej Andaluzji. Autorka Aleksandra Lipczak zaprasza do miejsca gdzie przenika się tak zwany Zachód z tak zwanym Islamem. 
Andaluzja, Granadazdjęcie ilustracyjne
Andaluzja, Granada/zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/David Ionut

Przez osiem wieków na południu Hiszpanii istnieje założony przez Arabów wielokulturowy byt polityczny współtworzony przez muzułmanów, Żydów i chrześcijan. Średniowieczne Kordoba, Sewilla i Toledo to tętniące życiem metropolie, do których z całego świata ściągają kupcy, naukowcy i artyści.

morderstwa i woń migdałów1200.jpg
"Morderstwa i woń migdałów". Camilla Läckberg jak Agatha Christie?

Tu wykonuje się pierwszy zabieg tracheotomii i rozwija astronomię, tu tworzy się wspaniałe biblioteki, tłumaczy greckich filozofów, pisze wielojęzyczną poezję, a polityką zagraniczną na muzułmańskim dworze kieruje żydowski dyplomata.

Czytaj także:


W książce rozpiętej między historią a współczesnością i między esejem a reportażem autorka dekonstruuje popularne symbole Hiszpanii (flamenco, mozaiki, palmy), odsłaniając ich muzułmańsko-arabskie korzenie. Pokazuje, jak dzisiaj Andaluzja obchodzi się ze swym dziedzictwem. Koegzystencja,  płynność granic, ale też fundamentalizmy, wypędzenia, egzorcyzmowanie innych... Al-Andalus to palimpsest, który przydaje się w myśleniu o dzisiejszym świecie.


***

Autorka - Aleksandra Lipczak jest dziennikarką i reporterka oraz stypendystką europejskiego programu dla młodych autorów i tłumaczy CELA. Jej książkowy debiut "Ludzie z placu Słońca" został bardzo dobrze przyjęty przez czytelników i krytykę i został nominowany do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Publikuje m.in. na łamach "Polityki" i "Przekroju". Współtworzyła obywatelską inicjatywę "Witajcie w Krakowie".


Na audycję "Faktofonia" zapraszamy w niedzielę (18.10) po godz. 16.05. Gościem Agaty Nowotnik będzie Aleksandra Lipczak autorka książki: "Lajla znaczy noc".

mat.pras/aw

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Izabela Kastylijska - kobieta, która zapoczątkowała globalizację

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 12:00
Izabela Kastylijska to panująca w XV w. hiszpańska królowa, o której mało mówi się w polskich szkołach. Zafascynowana była morzem - jak jej się zdawało - pełnym potworów. To dzięki niej Krzysztof Kolumb wypłynął, by dowiedzieć się, co jest po drugiej stronie oceanu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sobremesa. Hiszpańska chwila na złapanie oddechu

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 10:00
Dlaczego Hiszpanie większość życia spędzają w barach? Co wspólnego z Krajem Basków ma "Gra o tron"? Na te pytania w książce "Sobremesa. Spotkajmy się w Hiszpanii" próbuje odpowiedzieć jej autor - Mikołaj Buczak.
rozwiń zwiń