Być dzieckiem hipisów - cena wolności

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 12:40
- Wiele osób znalazło się w ruchach hipisowskich w poszukiwaniu miłości, której nie mogli znaleźć wokół siebie - mówi Iza Klementowska, autorka książki "Zapach trawy. Opowieści o dzieciach hipisów". - Były to próby znalezienia nowej rodziny, która akceptuje cię takim, jakim jesteś, i życie bez konwenansów. Książka opisuje dorosłe już dzieci hipisów i ich relacje z rodzicami.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Syda Productions/shutterstock

Wolność od konwenansów, reżimu, ciasnych zasad i kołnierzyków. Ucieczka w sztukę, naturę, w drogę, narkotyki, w cokolwiek. A potem…? Tomek od lat nie chce znać swego ojca. Jacek wciąż mieszka w głuszy jak jego rodzice. Anka, matka dwojga małych dzieci, potrzebuje w życiu przede wszystkim porządku. Małgosia, niegdyś "królowa wędrówek", zmieniła życie hipiski na praktykowanie zen.


Posłuchaj
23:51 Czwórka/Faktofonia "Zapach trawy. Opowieści o dzieciach hipisów" - 19.07.2021.mp3 O książce "Zapach trawy. Opowieści o dzieciach hipisów" rozmawiamy z jej autorką Izą Klementowską (Faktofonia/Czwórka)

W swojej książce Iza Klementowska prowadzi nas przez trzy kontynenty, żeby odpowiedzieć na pytanie, jak ruch hipisowski wpłynął na życie dzieci kwiatów, a przede wszystkim ich dzieci i wnuków. Co o swej młodości sądzą dawni hipisi i jak potoczyły się ich losy? Autorka zastanawia się, czy córki i synowie, wychowywani "na luzie", bez rygorów, a czasem nawet bez... nauki w szkole, przejęli system wartości rodziców. W jaki sposób wychowują teraz swoje dzieci? Czy cena wolności nie okazała się zbyt wysoka?


Boleo & Follow The Riddim na Ostróda Reggae Festival 2021 1200 zdj RDK.jpg
Boleo and Follow The Riddim - rozmawiamy ze zwycięzcami Czwórka Reggae Contest

Źródło: YouTube/San Francisco - Scott McKenzie

- Bardzo wiele dzieci wywodzących się z rodzin hipisowskich buntowało się przeciwko takiemu stylowi życia. Brakowało im dyscypliny, stawiania granic, określenia, co mogą, a czego nie. Brakowało im reguł, które określałyby im świat - opowiada w audycji Iza Klementowska. - Psychologowie mówią, że dzieci przede wszystkim powinny mieć zapewnione poczucie miłości i określone ramy, według których mają się poruszać. W tym wypadku miłość była, ale ram w wielu przypadkach zabrakło. Te dzieci dopiero poznały je, gdy poszły do szkoły. Tam również dowiadywały się, że są z nieco innych rodzin i z innego świata niż reszta społeczeństwa.

Z tym wiąże się wiele ciekawych wątków i poznawania przez nich rzeczywistości. - Na początku dzieci poznawały świat poprzez rodziców i ich przyjaciół. Świat pełen wolności, światła, muzyki, miłości i braku reguł. W szkole natomiast zostały narzucone im ramy, które niekoniecznie im odpowiadały - mówi gość audycji. - Czasami nauczyciele nazywali dzieci hipisów dzikimi dziećmi lub dziećmi z lasu. Często też w swoim środowisku spotykały się z niezrozumieniem i pogardą.

Źródło: YouTube/Janis Joplin - Piece of My Heart


Flower power, hipisów kojarzymy z niestandardowym trybem życia. To ich wybór, spełnienie założenia o wolności człowieka. Jednak swoboda panująca w społecznościach hipisowskich nie zawsze dobrze odbijała się na dzieciach.

- Często dzieci wchodziły w rolę dorosłych, jedna z bohaterek książki na czas przyjazdu gości do domu przejmowała rolę gospodyni, która gotowała i sprzątała - tłumaczy autorka książki. - Po latach matka ją przepraszała, mówiąc, że w tamtym czasie nie zdawała sobie sprawy, ile obowiązków nakładała na jej małe, trzynastoletnie barki. Doświadczeniem dziewczyny była ucieczka z domu, którą chciała zwrócić na siebie uwagę rodziny. Teraz próbuje wieść "normalne życie".

 

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Prowadzi: Agata Nowotnik i Szymon Jaworski

Gość: Iza Klementowska (autorka książki "Zapach trawy. Opowieści o dzieciach hipisów")

Data emisji: 18.07.2021

Godzina emisji: 16.08

aw/mat.pras.

Czytaj także

Dziś prawdziwych hipisów już nie ma?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2012 10:30
- Wiele z ich ideologii w nas zostało - mówił w Czwórce Krzysztof Dobies rzecznik prasowy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Czwórkowej "Ściądze z popkultury" sprawdziliśmy jak się miewają "wnuki" dzieci kwiatów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Opóźnienie może ulec zmianie". Podróż po marzenia

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 11:00
Marcin Antosz, autor książki "Opóźnienie może ulec zmianie", aby spełnić kolejowe marzenia, porzucił pracę informatyka i sam przygotował się do specjalistycznego egzaminu. Dziś wozi nas po Polsce. 
rozwiń zwiń