Anna Kamińska o historiach Białowieży opowiedzianych szeptem

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2018 11:00
- "Książka szeptana" nie powstałaby, gdyby nie postać Simony Kossak. Dla niej pojechałam do Puszczy Białowieskiej i dzięki niej usłyszałam wiele historii, które opisuję w "Białowieży szeptem"- mówiła autorka Anna Kamińska.
Audio
  • Biografia Białowieży w książce Anny Kamińskiej (Faktofonia/Czwórka)
Puszcza Białowieska, zdjęcie ilustracyjne
Puszcza Białowieska, zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Aleksander Bolbot

ksiazki 1200.jpg
Jaki był rok 2017 w literaturze non-fiction?

- Wierzę, że niektóre miejsca posiadają swojego ducha. Białowieża jest jednym z nich. To miejsce zawsze było dla mnie ważne. Biografia Simony została przyjęta bardzo ciepło. Postanowiłam, że powinnam dać coś od siebie ludziom, którzy pomogli mi w pracy nad tamtą książką. To wtedy pojawił się pomysł, żeby napisać o Białowieży. 

W rozmowie z Dominiką Klimek opowiadała, że ludzie, których historie opisuje w swojej książce, wieloletni mieszkańcy Białowieży, bardzo chętnie zgadzali się na rozmowy na temat swojej okolicy. - O rozmówców nie było trudno. Trzeba zebrać się na odwagę, zapukać do drzwi, przedstawić się i zacząć rozmowę. Okazało się, że ludzie chętnie dzielą się swoimi historiami. Do tego świata trzeba po prostu wejść - przekonywała.

Czym są "opowieści szpetane"? Kim był "Wiedźmar" i w jakich przypadkach białowieżanie szukali jego pomocy? Dlaczego czary zajmują ważne miejsce w historii tego regionu? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z autorką książki.


Anna Kamińska Anna Kamińska

***

Tytuł audycji: Faktofonia

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Anna Kamińska (dziennikarka, pisarka, reportażystka)

Data emisji: 8.01.2018

Godzina emisji: 19.05

ac/kul


Czytaj także

Janina Jankowska - legenda polskiego reportażu

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2015 11:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Kołodziejczyk o książce "Peryferyjczyk": chodziło mi o zwykłość

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 14:00
- Przez lata szukałem historii, które zaciekawią przede wszystkim mnie, nie redakcje, dla których pracowałem. Wtedy jest się wobec czytelnika najszczerszym. Oddaje się mu to, co najlepsze - mówił Marcin Kołodziejczyk, autor książki "Peryferyjczyk".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak stworzyć dobry reportaż radiowy?

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2017 12:00
Tym razem w programie, wyjątkowo, zaprosiliśmy do wysłuchania opowieści o reportażu radiowym, nie literackim. O tej formie i o specyfice swojej pracy mówiła m.in. Olga Mickiewicz-Adamowicz związana ze Studiem Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaki był rok 2017 w literaturze non-fiction?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 08:30
- Panuje przekonanie, że obecnie w Polsce jest moda na reportaż. Tak naprawdę ten gatunek zawsze był u nas popularny - opowiadał bloger i dziennikarz zajmujący się literaturą faktu Rafał Hetman.
rozwiń zwiń