Sobremesa. Hiszpańska chwila na złapanie oddechu

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 10:00
Dlaczego Hiszpanie większość życia spędzają w barach? Co wspólnego z Krajem Basków ma "Gra o tron"? Na te pytania w książce "Sobremesa. Spotkajmy się w Hiszpanii" próbuje odpowiedzieć jej autor - Mikołaj Buczak.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Monkey Business Images/Shutterstock.com

- Moją myślą przewodnią przy pisaniu tej książki była współczesna "Hiszpania w pigułce". Chciałem w niej poruszyć ważne i aktualne tematy, o których w Polsce się nie mówi - opowiada gość Czwórki. 

Posłuchaj
12:25 [CZWORKA]Faktofonia 12 lipiec 2020 hiszpania.mp3 Rozmowa z Mikołajem Buczakiem - autorem książki "Sobremesa. Spotkajmy się w Hiszpanii" (Faktofonia/Czwórka) 

"W Hiszpanii, jeśli wracasz do domu przed trzecią w nocy, to nie byłeś na imprezie tylko na kolacji" – tak brzmi popularny slogan jednej z hiszpańskich kampanii reklamowych. Gdy Hiszpanie wychodzą na miasto, to często na całą noc, dlatego ich kraj kojarzy się nam z wakacjami, sjestą, mananą i "życiem jak w Madrycie". - To, co przeniósłbym z ich obyczajowości na nasz grunt, to czas na jedzenie, bo myślę, że tutaj bardzo się różnimy - zdradza rozmówca Dominiki Klimek. - Hiszpanie mają bardzo uregulowany ten tryb. Rano jedzą śniadanie, między 13 a 15 chodzą na obiad, a wieczorem zasiadają do kolacji. Dla nich jedzenie nie jest zwykłym jedzeniem. To dla nich bardzo ważny aspekt społeczny.   

Posłuchaj także:

Do jedzenia nawiązuje też tytuł książki. - Sobremesa to czas, około 30-45 minut, po obiedzie lub kolacji i głównie podczas weekendów, kiedy po jedzeniu nie wstaje się od razu od stołu, tylko siedzi razem z biesiadnikami, rozmawia się, pije kawę. To czas na zregenerowanie się, na nabranie energii - tłumaczy Buczak. 

W swojej książce autor przedstawia także różne oblicza mieszkańców Hiszpanii, wyjaśnia, czemu tak często śmieją się z siebie samych i jak radzą sobie z historycznymi podziałami. Opowiada o bogatej historii hiszpańskiego feminizmu oraz przygląda się z bliska kwestiom masowej turystyki, z którymi mierzy się dziś nie tylko serce Katalonii – Barcelona. 

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Mikołaj Buczak

Data emisji: 12.07.2020

Godzina emisji: 16.09

kul/kd

 

Czytaj także

Uzdrowisko pod Warszawą? Zapraszamy do Konstancina

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2018 14:00
W 1917 roku podwarszawska miejscowość otoczona Lasami Chojnowsko-Słomczyńskimi i Lasem Kabackim została uzdrowiskiem. Co dziś oferuje turystom Konstancin-Jeziorna?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poznań XXI wieku - dobrze brzmi i wygląda

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2019 18:50
Poznań to miasto z tradycjami, które odważnie patrzy w przyszłość. Są tutaj m.in. zachwycający formą Bałtyk oraz świetnie brzmiąca Sala Ziemi.
rozwiń zwiń