X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

100 wynalazków na stulecie. Supernowoczesny K202

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 10:00
Komputer K202 został okrzyknięty polskim cudem techniki na skalę światową. Stworzony w 1970 roku był wielkości dzisiejszego PC-ta, a szybkością przewyższał urządzenia skonstruowane dekadę później.  
Audio
  • Jak powstawał komputer K202 i dlaczego jego produkcja została wstrzymana? (Stacja Nauka/Czwórka)
Komputer K202 ze zbiorów Muzeum Techniki w Warszawie
Komputer K202 ze zbiorów Muzeum Techniki w WarszawieFoto: Wikimedia.commons/Domena Publiczna/Pulawysmok

Gdy Steve Jobs miał 15 lat, a jego późniejsi współpracownicy konstruowali prawdopodobnie kalkulatory, w Polsce powstawał supernowoczesny mikrokomnputer o nazwie K202. - Pracował z szybkością 1 mln operacji na sekundę - mówił w rozmowie z Czwórką inż. Jacek Karpiński, twórca komputera. - Wówczas sprzęt z takimi parametrami był wielkości dużej szafy, a mój - był wielkości dzisiejszych komputerów. To był szok dla konstruktorów i użytkowników komputerów.

Jak tłumaczył inż. Karpiński, K202 był uniwersalny. - Nadawał się do prac biurowych, przeprowadzania eksperymentów, czy badań na uniwersytetach - wspominał konstruktor. Choć po oficjalnej prezentacji K202 posypały się na niego zamówienia z całego świata, jego produkcja została wstrzymana, a autora wynalazku zwolniono z pracy. Dlaczego tak się stało i kto - przez doskonałe parametry K202 właśnie - obraził się na inż. Karpińskiego? O tym w nagraniu materiału reporterskiego Justyny Majchrzak.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 17.01.2018

Godzina emisji: 12.35

kd/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie - "fotorewolwer" Karola Brandla

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2018 14:01
Fotogrewolwer był mniejszy od ówczesnych, XIX-wiecznych aparatów fotograficznych, robił zdjęcia szybciej. Za ojca tego wynalazku uznać można fotografa i reportera Karola Brandla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie - aeroskop, czyli "kamera śmierci"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2018 12:00
Gdy myślimy o początkach światowej kinematografii do głowy przychodzi nam nazwisko Lumiere. Tymczasem Kazimierz Prószyński, wybitny konstruktor pochodzenia polskiego, śmiało konkurować mógł z francuskimi braćmi, bowiem skonstruował własną "kamerę śmierci".
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Historia przesyłu obrazu

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2018 15:45
Polski Edison ma na koncie ok. 50 wynalazków, m.in. tkaninę kuloodporną, oraz kilkaset patentów z takich dziedzin jak fotografia barwna, telegraf, kolejnictwo, czy telewizję.
rozwiń zwiń