100 wynalazków na stulecie. Jak Polacy udoskonalili blue ray

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2018 14:49
- "Niebieski laser" to określenie opisujące różne rodzaje laserów, ale najczęściej to niewielki laser półprzewodnikowy, generujący promieniowanie zakresu krótkofalowego, w okolicach 400-490 nanometrów, jeśli chodzi o długość fali - tłumaczył Prof. Ryszard Piramidowicz z Politechniki Warszawskiej.
Audio
  • Jak powstawała technologia niebieskiego laseru na świecie i w Polsce? (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Carlos andre Santos/Shutterstock.com

ropa naftowa 1200.jpg
Ropa naftowa. Wynalazek Ignacego Łukasiewicza

Niebieski laser to jeden z ważniejszych wynalazków ostatnich lat w nauce i biznesie. Dzięki niemu możliwe stało się magazynowanie ogromnych ilości danych na zwykłych płytach, za jego sprawą możemy w domowym zaciszu cieszyć się filmami full HD nagranymi na dyskach blue ray. - niebieskie lasery są dostępne od lat 60. ubiegłego stulecia, ale nie te półprzewodnikowe. W latach 2000-2004 mieliśmy ogromny program inwestycyjny i nasz wkład w rozwój tej technologii polegał głównie na opracowaniu materiału podłożowego o bardzo dobrych właściwościach. Japończycy mieli podłoża szafirowe, na granicy których pojawiały się dyslokacje, bo materiał podlegał naprężeniom, a to ograniczało możliwości optyczne urządzeń. Polscy naukowcy skoncentrowali się na materiale wykonanym z azotku galu, a to pozwalało na zredukowanie gęstości dyslokacji w stosunku do ówczesnych produktów japońskich o milion razy - mówił prof. Piramidowicz. - To były fantastyczne parametry.

NIEPODLEGŁA.jpg
ZOBACZ WIĘCEJ Serwis specjalny - Polska Niepodległa >>>

Jak dziś wykorzystuje się niebieskie lasery i w jaki sposób Polacy wciąż udoskonalają tę technologię? O tym w nagraniu materiału reporterskiego.

ZOBACZ WIĘCEJ W CYKLU "100 NA 100" >>>

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub JamrozekAnna Hardej

Data emisji: 14.07.2018

Godzina emisji: 14.40

kd/mko


Czytaj także

100 wynalazków na stulecie: Jan Józef Baranowski - z angielskiego na nasze

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2018 15:53
Udoskonalony kasownik, semafor, gazomierz - to przedmioty, które zostały wynalezione przez jednego człowieka, polskiego naukowca Jana Józefa Baranowskiego. Mało kto wie, że był także twórcą pierwsze słownika polsko-angielskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obturator. "Koniczynka", która zmieniła oblicze kina

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 16:44
- Głównym problemem pierwszych filmów było to, że mogły być bardzo krótkie. Obraz był niedoskonały. Zmienił to Polak, Kazimierz Prószyński - mówiła Monika Aksamit-Koperska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 wynalazków. Ropa naftowa - wynalazek Ignacego Łukasiewicza

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2018 16:55
- Przemysł naftowy narodził się w Polsce i tak naprawdę stąd był eksportowany na cały świat - mówi Anna Miedlarek-Kropidłowska z Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.
rozwiń zwiń