100 wynalazków na stulecie. Nafta, która powstała... na bagnach

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 15:37
Młody chemik i farmaceuta Ignacy Łukasiewicz, spacerując po okolicznych bagnach, poszukiwał substancji, z których mógłby wyekstrahować leki. Po licznych eksperymentach pozyskał jednak… naftę.
Audio
  • Jak Ignacy Łukasiewicz rozpoczął naftową rewolucję w Polsce i na świecie? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Mooshny

- Jako bardzo dobrze wykształcony młodzieniec dostał pracę w lwowskiej aptece "Pod złotą gwiazdą", która rozprowadzała m.in. lek na choroby skóry. Szef powierzył Łukasiewiczowi kilka wiader oleju skalnego i poprosił, by stworzył ów lek. Otrzymał jednak naftę, a powołane potem konsylium lekarzy postanowiło o wydaleniu go z pracy - opowiadał Zygmunt Marszałek, kustosz muzeum gazownictwa. Łukasiewicz nie poddał się jednak i odkrył, ze jego produkt świetnie się spala, m.in. w lampach. - Skonstruował więc lampę, oświetlił "na odchodne" swoją aptekę i zajął się produkcją w przemyśle naftowym - mówił Marszałek.

W ten sposób 31 lipca 1853 roku w Polsce i na świecie narodził się przemysł natfowy, a patent Ignacego Łukasiewicza znalazł szerokie zastosowanie. O dziesiątkach milionów kierowców, którzy do dziś korzystają z wynalazku Łukasiewicza - zapraszamy do wysłuchania materiału reporterskiego, którzy przygotowała Justyna Majchrzak.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 14.02.2018

Godzina emisji: 12.35

kd

Czytaj także

William Bullock i śmiertelna rewolucja w poligrafii

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2016 14:42
- William Bullock to był człowiek, który zrewolucjonizował przemysł poligraficzny. Wynalazł zupełnie nową drukarkę, która drukowała dwustronnie - mówi Jerzy Lemański z Muzeum Techniki. - Ona też odebrała mu życie - dodaje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 wynalazków na stulecie - aeroskop, czyli "kamera śmierci"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2018 12:00
Gdy myślimy o początkach światowej kinematografii do głowy przychodzi nam nazwisko Lumiere. Tymczasem Kazimierz Prószyński, wybitny konstruktor pochodzenia polskiego, śmiało konkurować mógł z francuskimi braćmi, bowiem skonstruował własną "kamerę śmierci".
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Historia przesyłu obrazu

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2018 15:45
Polski Edison ma na koncie ok. 50 wynalazków, m.in. tkaninę kuloodporną, oraz kilkaset patentów z takich dziedzin jak fotografia barwna, telegraf, kolejnictwo, czy telewizję.
rozwiń zwiń