100 wynalazków na stulecie. Niechciany wynalazek

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2018 14:57
Jan Szczepanik lubił wyzwania. Podjął się też wprowadzenia rewolucji w tkactwie. Tym razem musiał się zmierzyć z sukcesem, który nie sposobał się wielu osobom.
Audio
  • Monika Aksamit-Koperska opowiada o wynalazku Jana Szczepanika (Stacja Nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Szczepanik tkactwem zainteresował się odbywając praktyki nauczycielskie w szkole pod Krosnem. Zdziwiony był, jak dużo czasu zajmuje ludziom tkanie gobelinu. Postanowił to usprawnić. 

- Nie miał zbyt dużego doświadczenia w tkactwie, ale lubił wyzwania, misterne struktury, uczył się tkactwa żakardowego - mówiła Monika Aksamit-Koperska. - I niestety zrewolucjonizował je. Otwierał fabryki, ceny gobelinów spadały, a ludzie tracili prace - dodaje. 

Czytaj także:
kamizelka kuloodporna.jpg
100 na 100. Kuloodporny splot Szczepanika chroni możnych

Jego wynalazek powodował masowe protesty. Ale wzbudzał również zainteresowanie wielkiego, światowego biznesu. Jaką sumę pieniędzy oferował Szczepanikowi Mark Twain? Jak wynalazca zautomatyzował proces tkania? I czym jest "Apoteoza"? O tym w materiale Marty Hoppe

Poznaj inne wynalazki Jana Szczepanika >>>

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Marta Hoppe

Data emisji: 13.06.2018

Godzina emisji: 12.43

pj/kd

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Bezwonny lakier do paznokci

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 16:22
Lakiery do paznokci, pozbawione charakterystycznego zapachu, który towarzyszy im dziś, a które można było dowolnie perfumować, opatentowała polska firma Koloryt już niemal 90 lat temu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 na 100. Kajetek - towarzysz niewidomych

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2018 13:02
- Kajetek dziś ma wiele funkcji, jednak tą podstawową jest pisanie notatek - mówi Filip Zagończyk, użytkownik wynalazku. - Znanym sobie systemem, alfabetem Braille'a, tworzę wpisy na bloga, robię notatki na zajęciach - dodaje. 
rozwiń zwiń