"Prawa muzyków w internecie". Debata w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2018 10:01
Tech-giganci robią wszystko, żeby nie dopuścić do reformy prawa autorskiego, ponieważ oznaczałaby ona dla nich konieczność podzielenia się z twórcami wpływami z reklam. Czy będą musieli poddać się regułom zmieniającego się rynku muzycznego?
Audio
  • Prawa autorskie w internecie - dyskusja w studiu (Debaty w Czwórce)
Debata w studiu Czwórki
Debata w studiu CzwórkiFoto: Kamil Jasieński/Czwórka

Parlament Europejski poprał Dyrektywę, w ramach której internetowi giganci będą musieli podzielić się przychodami uzyskiwanymi z korzystania z utworów objętych prawem autorskim. Na temat tego dokumentu rozpowszechniane są nieprawdziwe informacje, a opinia publiczna jest straszona rzekomą "cenzurą" lub "podatkiem od linków". ZAiKS walczy z nieprawdziwymi informacjami, pokazując, że zmiany będą dotyczyć tylko relacji między platformami internetowymi a posiadaczami praw autorskich. Dla użytkowników sieci ta zmiana ma nie być odczuwalna. 

Czy twórcy są świadomi tego, w jaki sposób ich muzyka jest eksploatowana w internecie? Czy zastanawiają się nad tym, jak ważne są ich prawa i czy je znają? Na ten temat w studiu Czwórki dyskutowali eksperci: Tomasz Lipiński i Rafał Bryndal, Magdalena Miernik. Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki. 

debata roboty 1200.jpg
Dyskusja w Czwórce. Roboty zastąpią ludzi?

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Damian Sikorski

Goście: Tomasz Lipiński i Rafał Bryndal (przedstawiciele autorów i ZAiKS), Magdalena Miernik (prawniczka ds. prawa autorskiego z Lookreatywni.pl), Ola jabłońska i Kuba Cebula (zespół Para, muzycy debiutujący w audycji "Będzie głośno!"), Marta Zalewska (laureatka drugiej odsłony konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno"), AKlucja Chang, Piotr Łabanow (muzycy zespołu Pomponika), Joanna Olszewska (menager zespołu Pomponika), Aga Czyż (wokalistka, autorka piosenek)

Data emisji: 30.05.2018

Godzina emisji: 13.05

mat.pras./ac/kh/kd

Czytaj także

Animal Bar: w muzyce liczy się każdy detal

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2017 11:00
Animal Bar to warszawski zespół grający indie i rocka alternatywnego. Muzycy opowiadali w Czwórce o swojej twórczości i zagrali akustycznie w naszym studiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Igor Seider: na scenie zostawiamy 200 procent siebie

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 11:58
Te wakacje były dla Igora Seidera, wokalisty projektów MamaSellita i Igorilla, wyjątkowe. Koncertując z zespołem, pracował jednocześnie nad własnym solowym krążkiem "Wbrew", który ukazać ma się już 29 września.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gorące ferie Mery Spolsky. "Będę udawać, że nie ma zimy"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2018 15:52
Dla Mery Spolsky rok 2017 był bardzo pracowity. Ukazała się jej debiutancka płyta "Miło Było Pana Poznać", zagrała także mnóstwo koncertów. Zimowe ferie wokalistka, wbrew swojemu artystycznemu pseudonimowi, spędzi jednak we… Francji.
rozwiń zwiń