Zachłanność nie popłaca. Spektakularne upadki wielkich marek

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2020 17:23
Znane marki w świecie gamingu to nie tylko wielki zysk w przypadku dobrych produkcji ale także wielka odpowiedzialność. Fani przyzwyczajają się do bohaterów, linii fabularnej oraz ogólnych rozwiązań jakie serwują nam deweloperzy. 
Audio
  • Rafał Kurczyński i Łukasz Chmiel o upadku kultowych tytułów (Strefa gamingu/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: icemanphotos/Shutterstock.com

Niestety często bywa tak, że kultowe tytuły i bohaterowie upadają przez chciwość producentów gier oraz założenie, że można bazować na znanym tytule, serwując graczom mniejsze lub większe crapy. Znamy wiele przykładów kultowych marek, które perfidnie zostały wykorzystane przez twórców. Przybliżamy legendarne marki, które upadły na przestrzeni czasu przez zachłanność oraz złe zarządzanie projektem.

Czasem ciężko jest jednoznacznie wskazać na przyczynę upadku danej marki. W przypadku serii Tony Hawk's było to związane z problemami licencyjnymi. W pewnym momencie ten gatunek gier przestał być popularny, a jego ostania część okazała się klapą, pokazując, że twórcom zabrakło pomysłu jak rozwinąć tę fabułę.

Niektóre serie, takie jak FoatOut muszą radzić sobie z ogromną konkurencją na rynku. Po dobrze przyjętych dwóch pierwszych częściach podobnie jak w przypadku Tony'ego Hawka zaczęły się dziwne eksperymenty w rozwijaniu fabuły i oprawy graficznej kolejnej części.

Próba wyjścia naprzeciw zmieniającym się oczekiwaniom graczy fiasko ponieśli twórcy Prince of Persia, którzy stworzyli nieco inną koncepcyjnie grę od świetnie przyjętej trylogii. To pokazuje, że nie zawsze warto wprowadzać widoczne zmiany do formuły, która sprawdzała się przez lata. Podobnie stało się z takimi tytułami jak "BloodRayne", "Final Fantasy", "Commandos", "Desperados", "Battlefield Heroes", "Mirror's Edge" czy "Dead Space". O upadku kultowych marek w "Strefie gamingu" opowiadał Rafał "Skryba" Kurczyński.

***

W programie także tradycyjnie Mateusz Kulik przygotował kalendarium gracza. 

***

Tytuł audycji: Strefa gamingu

Prowadzi: Łukasz "JeffreJ" Chmiel

Goście: Rafał "Skryba" Kurczyński

Data emisji: 24.05.2020

Godzina emisji: 12.08

Czytaj także

Bez udziału publiczności z powodu zagrożenia koronawirusem. Trwa turniej Intel Extreme Masters

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2020 20:00
Decyzją Wojewody Śląskiego największy turniej Counter-Strike'a w naszym kraju odbywa się bez publiczności. Środki ostrożności zostały podjęte z obawy przed koronawirusem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sony pokazało pada do PlayStation 5

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 18:06
Koniec spekulacji odnośnie kontrolera do PlayStation 5. Sony niespodziewanie ujawniło swojego najnowszego pada. Mimo że pozostał on z dotychczasowym rozłożeniem klawiszy, jego wizerunek zmienił się na bardziej nowoczesny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Role play game - za co kochamy gry RPG?

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2020 07:40
Kreacja bohatera od podstaw, rozwój jego umiejętności oraz eksploracja przygotowanego świata, a także walka z hordami przeciwników, rozmowy z napotkanymi osobami, setki misji i pobocznych zadań, złożona i fascynująca fabuła - to właśnie esencja gier RPG. 
rozwiń zwiń