Marek Kamiński: z survivalem w grze jest jak w życiu

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2020 13:34
Trwa moda na survival. Jednym z miłośników tego gatunku gier jest Marek Kamiński, podróżnik i polarnik, filozof oraz pisarz. - Gry pobudzają wyobraźnię, uczą poprzez zabawę - mówił w rozmowie z Jeffrejem. 
Marek Kamiński
Marek KamińskiFoto: Portal PolskieRadio.pl/Aneta Hołówek

shutterstock gaming 1200.jpg
Jak stworzyć dobrą grę? "Postawić na jakość i przekaz"

- Moje zainteresowanie tymi grami wynika z doświadczeń związanych z ekstremalnymi podróżami i - po prostu - z tym, jak przeżyć. Zajmuję się też edukacją, i odkryłem, że dzięki grom można dużo się nauczyć, jednocześnie się bawiąc - mówił Marek Kamiński.

Posłuchaj
12:39 2020_10_04-12-19-45_PR4_Gaming.mp3 Marek Kamiński o filozofii gier typu "survival" (Strefa gamingu/Czwórka) 

- Gry to uniwersum, inna rzeczywistość, gry opowiadają historie podobnie jak książki. Świat podróżnika, filozofa i pisarza może więc doskonale współgrać ze światem, stworzonym w grach - mówił gość Czwórki. - Gry łączą w sobie wizualizację i dźwięk, angażują wszystkie zmysły - w przyszłości prawdopodobnie także dotyk, czy zapach - dlatego świetnie nadają się do nauki i rozwoju.

shutterstock gaming gracz2 1200.jpg
Skradanki. Gatunek gier zapomnianych?

Czytaj także:

Jak tłumaczył, chociaż survivale nie cieszą się już taką popularnością jak kiedyś nie brakuje nowych, innowacyjnych i ambitnych produkcji, które podchodzą inaczej do tematu przetrwania. - Z grami jest tak, jak z książkami, by stworzyć kontynuację jakiejś historii, dopisać drugą część, trzeba stworzyć tak naprawdę nową książkę - tłumaczył gość Czwórki. - Z grami jest łatwiej, więc często trzecia, czwarta wersja gry może znacznie różnić się od pierwszej. 

ZOBACZ TAKŻE Filozofia życia według Marka Kamińskiego >>>

Zdaniem Marka Kamińskiego szczególnie cenne są gry, w których mamy możliwość współkreowania rzeczywistości. - W trzech światach: książce, filmie i grze, to właśnie w tej ostatniej możemy wpływać na to, co się wydarzy. Filmy dopiero wkraczają w tę fazę - mówił podróżnik.

Czytaj także:

Niegdyś gry survivalowe wyglądały zupełnie inaczej: nasza postać lądowała w świecie - najczęściej - postapo, a my musieliśmy przetrwać: gromadzić przedmioty, jeść, pić, uciekać przed niebezpieczeństwem. I choć większość ówczesnych tytułów istnieje do dziś, gry te ewoluowały. Dziś Marek Kamiński współtworzy gry, a prywatnie wraz z synem i córką lubi grać m.in. w "Minecrafta".  - Mamy wiele wersji tej gry, całą bibliotekę opracowań. Ale element survivalu jest nawet w "Simsach" - tłumaczył w Czwórce. 

***

Tytuł audycji: Strefa gamingu

Prowadzi: Łukasz "JeffreJ" Chmiel

Goście: Marek Kamiński (filozof, podróżnik i polarnik, współautor książki "Bądź zmianą")

Data emisji: 04.10.2020

Godzina emisji: 12.15

kd

Czytaj także

Land Of War. Nie tylko dla pasjonatów sztuki wojennej

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 12:44
Za nami kolejna rocznica wybuchu II wojny światowej, która zapisała się na kartach historii jako jeden z najbardziej dramatycznych i barbarzyńskich okresów w dziejach ludzkości. Chociaż gier osadzonych w tych realiach jest naprawdę sporo, żadnej nie udało się w pełni oddać ogromu zniszczeń jakie wyrządził człowiek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Udany debiut "Vampire: The Masquerade - Shadows Of New York"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 07:57
"Vampire: The Masquerade" zawsze było pełnokrwistym RPG. Kiedy Draw Distance ogłosiło prace nad nowa grą z tego uniwersum, gracze poczuli ogromne rozczarowanie z powodu zmiany gatunku z role-playing game na visual novel. Czy rzeczywiście było się czego obawiać?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skandal w CS:GO. Polacy zbanowani!

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 11:29
Aż 37 trenerów zostało ukaranych przez Esports Integrity Commission. Organizacja od dłuższego czasu prowadziła śledztwo związane z tak zwanym coach-bugiem. Niestety na niechlubnej liście znalazło się także dwóch Polaków.
rozwiń zwiń