Multiplayer - nie bądź toksycznym graczem

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 12:54
Toksyczność w grach multiplayer istniała od zawsze. Ostatnio jednak to zjawisko zaczęło przybierać na sile, a producenci gier mają problemy z kontrolą takich zachowań.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Voyagerix/Shutterstock.com

dziewczyna esport gra komputerowa shutterstock 1200.jpg
Martyna Knapik jako Kobieta Demolka: ta jedna pasja wystarczy mi na całe życie

Posłuchaj
18:48 _PR4_AAC 2020_06_21-12-19-43.mp3 Toksyczni gracze. Jak zapanować nad emocjami? (Strefa gamingu/Czwórka)

 

Kiedy gra przestaje być zdrową rywalizacją

Wyzwiska, agresja, groźby - środowisko e-sportowe nie jest wolne od takich reakcji użytkowników. Jak wyjaśniała Paulina Nowak, psycholog sportu oraz e-sportu tam, gdzie pojawia się rywalizacja i walka o jakąś stawkę są też emocje. - Gra się po to, żeby wygrać. Moment, który udaremnia wygraną przyczynia się do tego, że mogą nam puścić emocje. Ktoś staje nam na drodze do założonego celu, a w nas narasta frustracja, a używanie wulgarnych słów sprzyja rozładowaniu tego napięcia - mówiła Paulina Nowak, psycholog sportu oraz e-sportu.

Nie potrafimy radzić sobie z emocjami

shutterstock gaming gracz2 1200.jpg
"Desperados". Wielki powrót klasyka?

Negatywne emocje biorą się także z niezrozumienia zasad gry, czy brakiem umiejętności radzenia sobie z przegraną. Złość i frustacja w rozgrywce e-sportowej pojawiają się, ponieważ nasze emocje nie są trenowane. Rzadko kiedy pamiętamy o tym, że musimy je rozpoznawać i kontrolować, zwłaszcza w sytuacjach stresowych. W przypadku e-sportu pojawia się jeszcze jeden aspekt - pozwalamy sobie na większy upust emocji, ponieważ nie konfrontujemy się z innymi graczami twarzą w twarz. Czujemy się bardziej anonimowi, ponieważ nikogo obok nas nie ma. 

Środowisko internetowe daje poczucie anonimowości

Dla części użytkowników gry są sposobem na rozładowanie stresu dnia codziennego. Nie biorą pod uwagę, że będą konfrontować się z graczami, którzy albo zmagają się z podobnym poziomem napięcia, albo przychodzą tam, by po prostu dobrze się bawić. - Rzadziej szukamy konfrontacji w rzeczywistości, ponieważ internet daje nam poczucie anonimowości. W środowisku graczy to  nadal aktualne przekonanie. Odpowiedzialność za kulturę osobistą w sieci przerzucają na avatara, którym sterują - tłumaczyła  psycholog.

Bezpieczne hasło zamiast "dobrych rad"

W rozgrywce drużynowej najważniejsze jest dążenie do zwycięstwa. Jeśli widzimy, że jednemu z graczy puszczają nerwy, zamiast go uspokajać użyjmy ustalonego wcześniej bezpiecznego hasła. Niech będzie to np. "filiżanka z peoniami". Gracz przypomni sobie jaki cel musicie wspólnie zrealizować i skupi się na nim, zamiast na rozpraszających emocjach. - Pamiętajmy, że emocje e-sportowe i toksyczne zachowanie graczy to nie jest to samo. Emocje, to energia, z których możemy czerpać motywację do dalszej gry. To zjawisko niepożądane, kiedy zamiast wykorzystywać je w rozgrywce, zamieniają się w agresję słowną. Ta nikomu nie służy - komentowała ekspert.

Więcej o tym, jak radzić sobie z emocjami w środowisku e-sportowym i o tym, jak je wykorzystać w rozmowie z Pauliną Nowak.

Czytaj także:

W audycji także tradycyjnie Mateusz Kulik przygotuje wydawnicze kalendarium gracza.

***

Tytuł audycji: Strefa gamingu

Prowadzi: Łukasz "JeffreJ" Chmiel

Gość: Paulina Nowak, psycholog sportu i e-sportu

Data emisji: 21.06.2020

Godzina emisji: 12.15

ac

Czytaj także

Role play game - za co kochamy gry RPG?

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2020 07:40
Kreacja bohatera od podstaw, rozwój jego umiejętności oraz eksploracja przygotowanego świata, a także walka z hordami przeciwników, rozmowy z napotkanymi osobami, setki misji i pobocznych zadań, złożona i fascynująca fabuła - to właśnie esencja gier RPG. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

American Truck - zostań kierowcą wirtualnej ciężarówki

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 10:16
Symulatory jazdy ciężarówką cieszą się w Polsce niezwykłym powodzeniem. Zarówno Euro Truck Simulator jak i American Truck Simulator zebrały wokół siebie rzeszę fanów, którzy cały czas pokonują kolejne kilometry.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nadchodzi koniec klasycznych "singlówek"?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2020 14:35
Już wiele lat temu wróżono koniec klasycznych "singlówek", a jednak okazuje się, że gry dedykowane dla jednego gracza z wbudowanym, alternatywnym modułem sieciowym mają się naprawdę dobrze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Desperados". Wielki powrót klasyka?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 12:02
Na rynku zadebiutowała trzecia odsłona kultowej serii gry "Desperados". Wszyscy miłośnicy strategii taktycznych mogą odetchnąć z ulgą. Wykonany z pieczołowitą dbałością o detale tytuł przywraca blask zapomnianemu już gatunkowi i zbiera bardzo pozytywne oceny.
rozwiń zwiń