Czar dawnych gier. "Powoduje szybsze bicie serca"

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 13:20
"Painkiller", "Serious Sam", "Bulletstorm" oraz "Left 4 Dead" zagościły na dysku autora "Strefy gamingu". - Przyjemność jaka płynie z tych gier jest dokładnie taka sama, jak zapamiętałem - mówi Łukasz "JeffreJ" Chmiel. Sprawdzamy w czym tkwi urok rozgrywek sprzed lat. 
Audio
  • Na czym polega urok komputerowych retro gier? (Strefa gamingu/Czwórka)
Pixel art (zdj. ilustracyjne)
Pixel art (zdj. ilustracyjne)Foto: Mitoria/Shutterstock.com
shutterstock gaming gracz2 1200.jpg
Jak stworzyć dobrą grę? "Postawić na jakość i przekaz"

- Te fantastyczne, pierwszoosobowe "strzelanki" ponownie przyspieszyły bicie mojego serca - wyjaśnia Łukasz "JeffreJ" Chmiel. - Produkcje nazywane często "arena shooterami" królowały w czasach mojego dzieciństwa.

Tak kiedyś wyglądały FPS-y: przejdź z punktu A do punku B, eliminując wszystkich przeciwników​ po drodze rozwiązując mniej lub bardziej skomplikowane zagadki. I znowu akcja, a zaraz po niej kolejne zagadki. Fabuła często była jedynie pretekstem do otwierania ognia, a zróżnicowany arsenał broni podkręcał satysfakcję z eliminacji wrogów i ukończenia kolejnego etapu.


Posłuchaj
43:06 _PR4_strefa_gamingu_cala_2020_12_20-12-08-12.mp3 Na czym polega urok komputerowych retro gier? (Strefa gamingu/Czwórka)
 

- Patrząc na definicję arena shooterów, to tak naprawdę wiele gier pod to podchodzi, mogą to być strzelanki i różnorakie gry, w których się strzela. "Asteroids" jest też "arena shooterem", bo polega dokładnie na tym samy, tylko masz inny widok - mówi Krzysztof "NrGeek" Micielski.

Posłuchaj także:

Chociaż gry zaczęły w pewnym momencie zmierzać w kierunku realizmu, gracze mimo wszystko tęsknili za futurystycznymi shooterami, za taką niezobowiązującą i odstresowującą rozgrywką. Idealnym przykładem jak może wyglądać staro-szkolne strzelanie w nowej oprawie graficznej są najnowsze części "DOOMa".

- "DOOM Eternal" dorzuca jeszcze kilka ciekawych rzeczy. Mamy tam między innymi sporo zręcznościowych łamigłówek, których we wcześniejszej wersji nie było. Rzeczywiście jest to powrót takich dynamicznych i szybkich shooterów, gdzie liczy się precyzja i synchronizacja „ręka-oko”, a nie siedzenie gdzieś za jakąś skałką i punktowanie przeciwników - mówi gość audycji.

***

Tytuł audycji: Strefa gamingu

Prowadzi: Łukasz "JeffreJ" Chmiel

Gość: Krzysztof "NrGeek" Micielski

Data emisji: 20.12.2020

Godzina emisji: 12.05

aw

Czytaj także

Guma do żucia i skarpetki. Ile można zarobić na e-graczach?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2020 15:00
Najpierw były koszulki z idolami, potem pojawiły się na nich logotypy sponsorów. Dziś e-sportowe gadżety to odrębna gałąź handlu. I to taka, w której ciągle rosną zyski.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jasne i ciemne strony gamingu. Jak wyłączyć złe emocje?

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2020 14:00
W trakcie pandemii granie w gry stało się jedną z najpopularniejszych form spędzania czasu. Okazuje się jednak, że często długie przesiadywanie przed ekranem z padem w ręku nie zawsze ma pozytywne skutki.
rozwiń zwiń