Magia świąt Bożego Narodzenia zamknięta w potrawach

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2021 11:30
Boże Narodzenie to jedno z najbardziej rodzinnych świąt w naszej tradycji. To czas spotkań z bliskimi, ale również sentymentalna podróż do smaków, czasów i atmosfery naszego dzieciństwa. Sprawdzamy, jakie emocje wywołuje świąteczne jedzenie i rytuał jego przygotowania.
Święta Bożego Narodzenia to nie tylko spotkania z bliskimi, ale także emocje i wspomnienia
Święta Bożego Narodzenia to nie tylko spotkania z bliskimi, ale także emocje i wspomnieniaFoto: shutterstock/DGLimages

Świąteczne smaki i zapachy przywołują obrazy z dzieciństwa. Dom w grudniu pachnie pomarańczami, goździkami, cynamonem, a także grzybami, wanilią. Odtwarzając świąteczne smaki, możemy przenieść się w świat beztroski i wspomnień. Dochodzi do tego aspekt psychologiczny - poczucie bezpieczeństwa.


Świąteczny comfort food

- To jest tzw. comofort food, według którego jedzenie ma zmniejszyć stres, przywołać dobre wspomnienia, a dodatkowo otulić kołderką bezpieczeństwa - mówi Dariusz Smolarczyk, kucharz i trener kulinarny. - Wracamy do czasów, gdy jednym z naszych problemów było to, jaki prezent dostaniemy pod choinkę. Pojawiają się wspomnienia, ale także emocje związane z jedzeniem. Comfort foodem dla mnie jest barszcz z uszkami na zakwasie, który robiła moja babcia, a teraz mama, a także makowiec robiony w sposób niestandardowy, bo w formie tortu.

Sam rytuał przygotowywania potraw wigilijnych i sposób ich podawania, a także odpowiedni strój mogą wywoływać niezapomniane emocje. To jest magia, która towarzyszy świętom i ich atmosferze. Pierogi, uszka, barszcz, karp, makowce - ich smakowanie wywołuje w ciele euforię i radość. Świąteczne potrawy umilają czas spędzony z bliskimi. Jedzenie może doładować nasze baterie na kolejne miesiące.

Comfort food może z biegiem lat ewoluować. - Z racji tego, że jestem kucharzem, szukam nowych smaków, staram się każdego roku zaczarować karpia inaczej - mówi gość audycji. - W zeszłym roku to były faworki i pasztet z karpia. Często też przygotowuję dla moich bliskich klopsy z karpia w sosie grzybowym, twistuję makowce, robię muffinki makowe z kremem waniliowym oraz kluski lub pierogi z makiem. Mogą one zastąpić pierogi z kapustą i grzybami, mimo że to nasz kanon i tradycja.


Posłuchaj
16:30 Czwóka/Nie-na żarty_comfort food 26.11.2021.mp3 Świąteczny comfort food - jakie emocje wywołuje świąteczne jedzenie? (Nie-na żarty/Czwórka)

 

"Lżejsze" święta

W święta nie obowiązuje żadna dieta i możemy sobie na wszystko pozwolić, oczywiście w ramach rozsądku. Jak dodaje Janis Harietu Margaryan - szef kuchni z Be diet catering - najważniejsze, żeby w święta jeść zdrowo i niezbyt tłusto. - Pamiętajmy o tym, że święta nie oznaczają, że mamy męczyć swój organizm. Dobrze jeść zdrowiej i np. w tradycyjnej sałatce jarzynowej majonez zamienić na jogurt - tłumaczy. - Pierogi zrobić z mąki graham, a nie pszennej, żeby uniknąć większej ilości kalorii. Pamiętajmy, że przed nami kolejny dzień, więc dobrze się nie przejadać. Zamiast mięs w drugi dzień świąt możemy jeść ryby, np. pieczonego łososia w całości. Łososia marynujemy w soli, pieprzu i ziołach, dodajemy niewielką ilość masła, bo łosoś jest tłusty, wstawiamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika na 18 minut. Podajemy z cząstkami cytryny. Bardzo zdrowo, bardzo smacznie i szybko.


>>> Cyfrowe Radio Gwiazdka [POSŁUCHAJ]

 

Cyfrowe Radio GWIAZDKA  Cyfrowe Radio GWIAZDKA

***

Tytuł audycji: Nie na-żarty

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Dariusz Smolarczyk (kucharz i trener kulinarny), Janis Harietu Margaryan (szef kuchni Be diet catering)

Data emisji: 25.12.2021 

Godzina emisji: 17.07

aw

Czytaj także

Nie karp, nie łosoś. To śledź króluje na polskich stołach

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 17:15
Obok kapusty, grzybów, suszonych owoców, mandarynek i karpia do świątecznego koszyka zakupów trafia też często śledź. Ta ryba króluje na polskich stołach przez cały sezon jesienno-zimowy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Choinka pod lupą. Co zrobić, by drzewko nie gubiło igieł?

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2021 13:00
Nieodłącznym elementem świąt jest pięknie ubrana choinka. Co można zrobić, żeby cięte czy doniczkowe drzewko zostało z nami jak najdłużej? 
rozwiń zwiń