X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Świąteczny karp nie zawsze jest zdrowy. Jak mądrze kupować ryby?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2018 15:54
Jak kupować ryby odpowiedzialnie? - Jeśli wybieramy w sklepach produkty oznaczone z przodu opakowania certyfikatami MSC i ASC, to niebieska i zielona rybka, nie robimy przyrodzie krzywdy - mówi Joanna Ornoch. 
Audio
  • Czy ryba rzeczywiście jest zdrowa jak ryba? (Dajesz radę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shvaygert Ekaterina/Shutterstock.com

Od naszych codziennych wyborów i tego, co zrobimy w sklepie zależy, jak będzie żyło się naszym dzieciom i kolejnym pokoleniom. Na świecie są miliardy ludzi. Jeśli każdy z nas zwróci uwagę, co kupuje, to będzie miało znaczenie Joanna Ornoch

Życie milionów ludzi zależy od dobrej kondycji mórz i oceanów. Ryby i owoce morza to w wielu regionach na świecie podstawowe źródło pożywienia. Na polskich stołach królują m.in. śledzie, pstrągi i łososie, a w okresie świątecznym – karpie. Ale, czy kupując ryby sprawdzamy skąd pochodzą i jak są łowione? - Droga ryb na sklepowe półki jest bardzo długa: znajdziemy tam ryby hodowlane i dzikie, pochodzące z połowów. To, czy połów został przeprowadzony w sposób dobry dla środowiska, można sprawdzić, czytając oznaczenia na opakowaniu - tłumaczyła Joanna Ornoch z MSC, czyli Marine Stewardship Council. - Powinniśmy tam znaleźć certyfikaty, m.in. zrównoważonego rybołówstwa, czyli niebieski znaczek z rybką. To oznacza, że ryba została złowiona zgodnie z poszanowaniem środowiska.

Organizacje, działające na rzecz polepszenia stanu ekosystemów morskich badają m.in., czy poławiane stado ryb jest wystarczająco liczne, by dalej mogło się rozwijać i jaki wpływ na ekosystem morski mają połowy tego konkretnego gatunku. Dlaczego na niektórych opakowaniach, m.in. karpia, znaleźć możemy zielony certyfikat ASC, zamiast MSC? Które gatunki ryb są najbardziej zagrożone wyginięciem, a kupowanie których jest bezpieczne dla środowiska? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Joanna Ornoch (MSC Polska)

Data emisji: 14.12.2018

Godzina emisji: 14.07

kd/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Cukier - jak pozbyć się słodkiego uzależnienia?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2018 15:04
Nasze komórki nie wiedzą, że jedzenia jest pod dostatkiem. Działają tak od milionów lat: oszczędzają energię i robią zapasy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiśmy na zdrowie, jak za dawnych lat

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2018 15:33
- W dzisiejszych czasach mamy bardzo wyjałowiony układ pokarmowy, jeśli chodzi o dobre bakterie. Kiszonki pomagaja to odbudować - mówi Jolanta Naklicka-Kleser, autorka książki "Zdrowe przetwory". 
rozwiń zwiń