Świąteczny karp nie zawsze jest zdrowy. Jak mądrze kupować ryby?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2018 15:54
Jak kupować ryby odpowiedzialnie? - Jeśli wybieramy w sklepach produkty oznaczone z przodu opakowania certyfikatami MSC i ASC, to niebieska i zielona rybka, nie robimy przyrodzie krzywdy - mówi Joanna Ornoch. 
Audio
  • Czy ryba rzeczywiście jest zdrowa jak ryba? (Dajesz radę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shvaygert Ekaterina/Shutterstock.com

Od naszych codziennych wyborów i tego, co zrobimy w sklepie zależy, jak będzie żyło się naszym dzieciom i kolejnym pokoleniom. Na świecie są miliardy ludzi. Jeśli każdy z nas zwróci uwagę, co kupuje, to będzie miało znaczenie Joanna Ornoch

Życie milionów ludzi zależy od dobrej kondycji mórz i oceanów. Ryby i owoce morza to w wielu regionach na świecie podstawowe źródło pożywienia. Na polskich stołach królują m.in. śledzie, pstrągi i łososie, a w okresie świątecznym – karpie. Ale, czy kupując ryby sprawdzamy skąd pochodzą i jak są łowione? - Droga ryb na sklepowe półki jest bardzo długa: znajdziemy tam ryby hodowlane i dzikie, pochodzące z połowów. To, czy połów został przeprowadzony w sposób dobry dla środowiska, można sprawdzić, czytając oznaczenia na opakowaniu - tłumaczyła Joanna Ornoch z MSC, czyli Marine Stewardship Council. - Powinniśmy tam znaleźć certyfikaty, m.in. zrównoważonego rybołówstwa, czyli niebieski znaczek z rybką. To oznacza, że ryba została złowiona zgodnie z poszanowaniem środowiska.

Organizacje, działające na rzecz polepszenia stanu ekosystemów morskich badają m.in., czy poławiane stado ryb jest wystarczająco liczne, by dalej mogło się rozwijać i jaki wpływ na ekosystem morski mają połowy tego konkretnego gatunku. Dlaczego na niektórych opakowaniach, m.in. karpia, znaleźć możemy zielony certyfikat ASC, zamiast MSC? Które gatunki ryb są najbardziej zagrożone wyginięciem, a kupowanie których jest bezpieczne dla środowiska? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Joanna Ornoch (MSC Polska)

Data emisji: 14.12.2018

Godzina emisji: 14.07

kd/kul

Czytaj także

Cukier - jak pozbyć się słodkiego uzależnienia?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2018 15:04
Nasze komórki nie wiedzą, że jedzenia jest pod dostatkiem. Działają tak od milionów lat: oszczędzają energię i robią zapasy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kiśmy na zdrowie, jak za dawnych lat

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2018 15:33
- W dzisiejszych czasach mamy bardzo wyjałowiony układ pokarmowy, jeśli chodzi o dobre bakterie. Kiszonki pomagaja to odbudować - mówi Jolanta Naklicka-Kleser, autorka książki "Zdrowe przetwory". 
rozwiń zwiń