Żiżig galnasz - biesiada wprost z czeczeńskiej kuchni

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2022 11:40
Żiżig galnasz to narodowe danie czeczeńskie. Do jego przygotowania potrzebujemy tłustej baraniny lub wołowiny oraz własnej roboty klusek. Zrobimy je w domu?
Żiżig galnasz to jedno z narodowych dań Czeczenii
Żiżig galnasz to jedno z narodowych dań CzeczeniiFoto: Shutterstock/Ataev

Każdy naród i kraj szczycą się swoją kuchnią, jej specyficznym, indywidualnym smakiem. Jednym z narodowych dań Czeczenii jest żiżig galnasz. W tej nazwie "żiżig" oznacza mięso, "galnasz" to po prostu kluski, które Czeczeni nazywają "galuszkami". Niezbędnym składnikiem tej potrawy jest też aromatyczny sos czosnkowy, ewentualnie cebulowy.

Czeczeni dużo chętniej podają mięso gotowane niż pieczone czy smażone. Tak jest też w tym przypadku. Nic więc dziwnego, że chętnie też w swych daniach wykorzystują, powstały przy gotowaniu mięsa, bulion. Wydaje się, że tajemnica smaku tej potrawy kryje się właśnie w bulionie, to on decyduje o ostatecznym smaku potrawy. 

Nie ma jednego przepisu na żiżig galnasz, tak ja nie ma jednego przepisu na polski rosół. Każda czeczeńska gospodyni przygotowuje to danie na swój, domowy sposób. Jedne oczyszczone baranie, wołowe, drobiowe mięso wrzucają do zimnej wody, inne do wrzątku. Zgodne są w tym, że przyprawiają je jedynie solą. Po ugotowaniu mięsa powstały bulion pozostawiają do ugotowania w nim domowych kluseczków. Tu też sposób lepienia jest różny, a galuszki otrzymują różne kształty. Bulionu nie brakuje też we wspomnianym sosie czosnkowym czy cebulowym. A na dodatek można go też podać do popicia potrawy. 

Posłuchaj
14:07 czwórka nie na-żarty 09.04.2022.mp3 Elsi Adajew opowiada o żiżig galnasz, tradycyjnym daniu czeczeńskim (Nie na-żarty/Czwórka)

 

Elsi Adajew, prezes Fundacja Sintar im. Issy Adajewa, podkreśla, że wszystkie tajemnice tej potrawy znakomicie zna jego mama i siostra. - Żiżig galnasz to mięso i kluski. Danie pożywne, sycące, które daje siłę na cały dzień funkcjonowania - opowiada. - Przygotowanie tej potrawy wcale nie jest łatwe, a istotne są szczegóły przepisu i doświadczenie - dodaje. - Bulion do tej potrawy przygotowywany jest na mięsie baranim, wołowym lub wieprzowym. Na części powstałego bulionu gotuje się kluski, kolejną część dodaje do sosów, a kolejną pozostawia do popicia dania.

Domowe tajemnice żiżig galnasz

Czwórkowy gość poleca zacząć przygotowanie żiżig galnasz od ugotowania mięsa. W tym czasie można zrobić ciasto na kluski. - Takie ciasto rozwałkowujemy, kroimy na plastry, potem na mniejsze kawałki. Te małe części kształtujemy już w dłoniach, nadając im kształt kluseczków - opowiada. - Te kluseczki gotujemy w bulionie od mięsa. Tu ważny jest też smak sosu, on nie może dominować nad potrawą. Wszystko musi się dopełniać. 

Według tradycji czeczeńskiej żiżik galnasz je się podczas wspólnej biesiady. Kluski i mięso serwuje się na dużym wspólnym talerzu, z którego jedzą wszyscy. - Dziś taka biesiada jest rudna do realizacji, częściej każdy dostaje swoją porcję, z oddzielnymi miskami z sosami. Najwygodniej jeść to danie widelcem, wtedy na pewno nie przedobrzymy z ilością sosu, w którym maczamy kluski czy mięso - poleca Elsi Adajew. 

Sprawdź także:

ЖИЖИГ-ГАЛНАШ/ ŻIŻIG-GALNASZ/zukhra_ polsha

***

Tytuł audycji: Nie na-żarty

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Elsi Adajew (prezes Fundacja Sintar im. Issy Adajewa)

Data emisji: 09.04.2022 

Godzina emisji: 17.15

pj

Czytaj także

Burek - jak przygotować w domu bałkański przysmak?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2022 14:15
Burek to legendarne danie prosto z Bałkanów. Zrobiony jest z ciasta półfrancuskiego, z mięsem, białym serem lub szpinakiem wewnątrz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fettucine Alfredo. Jak przygotować to samodzielnie w domu?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2022 10:00
Masło i starty parmezan - tylko tyle potrzeba, żeby stworzyć sos Alfredo. Do tego makaron i mamy gotowe danie. W czym leży sekret smaku tego legendarnego sosu?
rozwiń zwiń