Lenticchie - zupa, która przynosi szczęście

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2023 16:50
Lenticchie to danie, które Włosi przygotowują na Nowy Rok, bo wierzą, że zupa z soczewicy przyniesie im dostatek i bogatctwo. 
Zupa z czerwonej soczewicy
Zupa z czerwonej soczewicyFoto: Anna Puzatykh/shutterstock.com

Wariacja na temat gulaszu

Głównym składnikiem dania jest soczewica, która kształtem przypomina małe  monety.  Stąd przekonanie, że lenticchie zapewni dostatek finansowy i szczęście w kolejnych dwunastu miesiącach. - Lenticchie nie do końca zalicza się do zup, bo jest bardzo gęsta i bardziej przypomina gulasz, ale w karcie dań wielu włoskich restauracji figuruje jako "zuppa di lenticchie" - opowiada znawca kuchni włoskiej Mateo Brunetti. - To danie nie wymaga wielu składników, ale jest pracochłonne i wymaga dobrego wyczucia czasu. Chodzi przede wszystkim o czas przygotowania soczewicy, która jest wymagająca i potrzebuje długotrwałego gotowania z jednoczesnym mieszaniem, by odpowiednio się rozmiękczyć.

Z bulionem albo "na wilgotno"

- Soczeiwcę gotujemy w wywarze i wzależności od tego, jakie smaki chcemy jej nadać, dodajemy odpowiednie przyprawy. Zawsze pamiętając jednak o liściach laurowych, rozmarynie i tymianku - podpowiada gość Czwórki. - Ale lenticchie możemy też przygotować "in umido", czyli "na wilgotno", co we Włoszech oznacza "na bazie sosu pomidorowego". Wtedy soczewice gotujemy w passacie, czyli pomidorach zblendowanych z dodatkiem wody. 

"Ważna jest kolejność warstw"

Jak podkreśla rozmówca Mateusza Kulika, w przygotowaniu tego dania ważna jest też kolejność dodawania warstw. - Zaczynamy już od oliwy, którą rozgrzewamy i dorzucamy do niej posiekane marchewkę, seler naciowy i cebulę. To jest podstawa - podkreśla ekspert. - Potem dodajemy do tego przyprawy i soczewicę, zalewamy bulionem lub passatą i gotujemy.

Posłuchaj
14:41 CZWÓRKA Nie na zarty - soczewica 31.12.2022.mp3 Jak przygotować lenticchie? (Nie na-żarty/Czwórka) 

Zupa, któr daje szczęście

- Jeżeli widzimy, że gulasz zaczyna być suchy, dolewamy trochę wody, albo resztę wywaru. Gotujemy to wszystko aż będzie lekko "al dente”. Na sam koniec przyprawiamy solą i pieprzem, całość mieszamy, podajemy na stół i cieszymy się szczęściem, które nam przynoosi - dodaje Mateo Brunetti.

Sprawdź też:

Soczewica ma wiele różnych rodzajów. Uprawiana jest m.in. w Kanadzie, Indiach, USA czy Turcji. Dawniej królowała w polskich książkach kulinarnych. Była bardzo popularnym składikiem zwłaszcza w wiejskich domach

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne

***

Tytuł audycji: Nie na-żarty

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Mateo Brunetti (propagator włoskiej kuchni w Polsce)

Data emisji: 31.12.2022 

Godzina emisji: 17.15

kul

Czytaj także

Chicken parmigiana. Z ziemi włoskiej do Ameryki

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2021 10:00
Tę potrawę bez problemów można dostać w amerykańskich supermarketach, można ją znaleźć w menu wielu włoskich restauracji w USA, można także zrobić ją w domu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lasagne. Przysmak Horacego i kota Garfielda

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2021 14:00
Choć nazwa tego dania wywodzi się z języka greckiego, to pierwszą zapiekankę z makaronu przyrządzili starożytni Rzymianie. 
rozwiń zwiń