Jak przygotować tradycyjne "dziadki kokuszczańskie"?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2023 12:50
"Dziadki kokuszczańskie" to okrągłe kluski, o gładkiej lub lekko chropowatej powierzchni z omastą w postaci drobin przyrumienionej słoniny.
Do przygotowania dziadków kokuszczańskich potrzebna jest mąka i ugotowane ziemniaki
Do przygotowania "dziadków kokuszczańskich" potrzebna jest mąka i ugotowane ziemniakiFoto: shutterstock/Sea Wave

Kształt klusek jest owalny, a ich średnica powinna wynosić od 3 cm do 4 cm. Kluski o barwie beżowo-szarej w swojej tradycyjnej wersji mają ziemniaczano-mączny smak i aromat przygotowanej omasty. 

- To jest smak mojego dzieciństwa, pochodzę z okolic Nowego Sącza, te tereny są blisko Kokuszki i Piwnicznej - mówi Paulina Krajewska, autorka książek kulinarnych i bloga kulinarnego. - Na tych terenach "dziadki kokuszczańskie" są bardzo popularne,  to danie także odkrywają turyści odwiedzający nasz region.

Proste potrawy z ziemniaków i mąki są powszechne w kulinarnej tradycji Karpat od przełomu XVIII i XIX w., kiedy to dwory oraz władze austriackie, chcące zapobiec klęskom głodu, rozpropagowały w górskich wsiach uprawę ziemniaków. "Dziadki kokuszczańskie" są jednym z tradycyjnych dań ziemniaczanych, znanych także u Łemków i w północnej Słowacji

Przygotowanie tego dania zajmie nam niewiele czasu i nie wymaga dużo pracy. - Na kilogram ugotowanych utłuczonych ziemniaków dodaję ok. 1,5 szklanki mąki, najlepiej pszennej razowej i sól - radzi rozmówczyni Mateusza Kulika. - Całość dokładnie wymieszać i uformować kulki wielkości orzecha włoskiego. Następnie pozostawić je pod przykryciem w garnku na 10-15 minut, aby mąka napęczniała i się sparzyła. Tuż przed podaniem kluski warto podsmażyć na gorącym tłuszczu. Można podać je z obsmażoną cebulką, boczkiem lub słoniną. Zapewniam, że ich smak jest niezrównany.

 

Sprawdź też inne "dania z gór":

Jak mówi gość Czwórki, dodatek mąki razowej sprawia, że "dziadki kokuszczańskie", mają intensywny, charakterystyczny posmak. – To są kluski z charakterem, mocne i prawdziwie góralskie - podkreśla.


Posłuchaj
15:12 Czwórka/Nie na żarty Paulina Krajewska zdradza przepis na "dziadki kokuszczańskie 18.02.2023.mp3 Paulina Krajewska zdradza przepis na "dziadki kokuszczańskie" (Nie nie-żarty/Czwórka)

 

- Dodam jako ciekawostkę, że to danie wpisane zostało na listę produktów tradycyjnych w 2015 roku - mówi Paulina Krajewska. - Doceniono je w kategorii "Gotowe dania i potrawy" w województwie małopolskim.

***

Tytuł audycji: Nie na-żarty

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Paulina Krajewska (autorka książek kulinarnych i bloga kulinarnego)

Data emisji: 18.02.2023 

Godzina emisji: 17.15

aw/kd/ans

Czytaj także

Kaiserschmarrn - cesarski bałagan. Czy jadła go cesarzowa Sisi?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2023 10:00
Kaiserschmarrn, zwany inaczej "omletem cesarskim", to tradycyjne danie pochodzące z Austrii. Bez problemu zrobimy je w domu. Ważne, by na talerzu nie zabrakło bałaganu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podhalańska zupa sałaciorka - dobre danie na zimowe szaleństwo?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2023 09:00
- To bardzo niedoceniana, fantastyczna i przesmaczna tradycyjna zupa z zielonej sałaty. Powinno się przywrócić ten smak do codziennej kuchni, nie tylko w górach - mówiła Aga Epler, szefowa kuchni, autorka bloga "Lady Kitchen".
rozwiń zwiń