Zurrukutuna - baskijska zupa na mrozy

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2022 12:45
- Nazwa tego dania pochodzi od baskijskiego słowa "zurrupatu", które opisuje dźwięk towarzyszący jedzeniu bardzo gorącej zupy - mówi Adrian Stojewski, autor bloga ”Hiszpańskie Smaki”.
Zurrukutuna, czyli baskijska zupa
Zurrukutuna, czyli baskijska zupaFoto: Shutterstock.com

Przysmaki z Kraju Basków

Baskonię niełatwo znaleźć na mapie. Położona jest na pograniczu Hiszpanii i Francji. Została boleśnie doświadczona przez historię - jednym z jej najdramatyczniejszych momentów było bombardowanie Guerniki. To region zwykle kojarzony z organizacją terrorystyczną ETA i często nieodróżniany od Hiszpanii. Tymczasem baskijska kuchnia pełna jest nieoczywistych smaków i niespodzianek. - Kraj Basków jest chłodny, deszczowy i górzysty, więc niewiele przypomina słoneczną i ciepłą Hiszpanię. Nic więc dziwnego, że Baskowie, którzy od wieków mieszkają między Górami Kantabryjskimi a oceanem, jadają dania, które dodają im energii i rozgrzewają - wyjaśnia gość Czwórki. - Jednym z najważniejszych składników są u nich ryby i owoce morza. A królem baskijskiego stołu jest dorsz.

Najlepsza zupa na zimę

Zurrukutuna to tradycyjna zupa, której głównymi składnikami są dorsz, pieczywo, papryka choricero i jajko. To danie doskonale rozgrzewa, dlatego idealnie pasuje na tę porę roku. Zupa jest - według szefów kuchni - niezwykle prostym i szybkim w przygotowaniu daniem jednogarnkowym. Jej przyrządzenie pozwala na zaoszczędzenie zarówno czasu, jak i miejsca w kuchni. - Bazą do tego dania jest bulion z owoców morza lub z ryb, ale my możemy wykorzystać też bulion z kurczaka. Do tego dorsz, papryczka, od której nazwy wzięło się chorizo, oliwa z oliwek i oczywiście czosnek - wymienia rozmówca Mateusza Kulika. - Paprykę pieczemy w piekarniku i wyciągamy z niej miąższ, drobno posiekane ząbki czosnku i chili podsmażamy na oliwie, dorzucamy do tego kawałki czerstwego chleba, a potem delikatnie podsmażamy dorsza - najlepiej solonego i suszonego, ale może być też zwykły filet. Dolewamy do niej bulion, a nawet samą wodę. Rozdrabniamy rybę, dodajemy resztę składników i natkę pietruszki, delikatnie mieszamy  i gotujemy na małym ogniu przez 15-20 minut.  

Sprawdź też:

Danie "zero waste"

To także świetna propozycja dla wszystkich, którzy cenią sztukę kulinarną w duchu "zero waste". Stanowi bowiem dobry sposób na wykorzystanie starego chleba, który mamy w domu. Poza tym, że można ją przyrządzać z kruszonym lub krojonym pieczywem, warto także dodawać m.in. jajecznicę lub jajko w koszulce.

Posłuchaj
17:59 CZWÓRKA Nie na zarty - zupa 17.12.2022.mp3 Zurrukutuna - jak przygotować przysmak Basków? (Nie na-żarty/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Nie na-żarty

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Adrian Stojewski (autor bloga kulinarnego "Hiszpańskie Smaki")

Data emisji: 17.12.2022 

Godzina emisji: 17.15

kul

Czytaj także

Palona wołowina - przepis Jakuba Botty

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 18:20
Szef kuchni Jakub Botta zdradza przepis na swoje popisowe danie. Jak zrobić chrust z ziemniaków i paloną wołowinę?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sabih. Izraelski street food jak międzykulturowy taniec

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2022 11:30
- Sabih jest składową smaków całej Mezopotamii: od Bliskiego Wschodu aż po Półwysep Indyjski - opowiada szef kuchni Grzegorz Więdłocha i zdradza, jak przysmak izraelskiego street foodu przygotować w domu. 
rozwiń zwiń