Przepis na focaccię. Rady Jurka Sobieniaka

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2023 19:00
Jedni twierdzą, że wymyślili ją Etruskowie, inni, że starożytni Grecy. Ale dziś focaccia to symbol kuchni włoskiej, a zwłaszcza z nadmorskim regionem Ligurii.  
Focaccia
FocacciaFoto: Shutterstock/ImYanis

To właśnie w Genui i jej okolicach focaccią zajadali się miejscowi rybacy i wędrowcy. Wersja z cebulą była przysmakiem robotników pracujących przy rozładunku towarów w porcie. Był też czas, kiedy focaccię jadano w kościołach, w trakcie ślubów i pogrzebów. - Focaccia jest starsza niż pizza. Cienkie placki robiono na otwartym ogniu, a do ciasta wykorzystywano "dzikie drożdże" - opowiada Jurek Sobieniak. - Dziś do focacci używa się różnych rodzajów mąk. Ja korzystam z tortowej, chlebowej i odrobiny maki ziemniaczanej, która utrzymuje wilgoć i sprawia, że następnego dnia focaccia bardzo dobrze się kroi. Można ją wrzucić do tostera i zrobić pyszne śniadanie.     

Ta najbardziej klasyczna focaccia - nazywana "alla genovese" - powinna być gruba na dwa centymetry, lśnić od oliwy, mieć przypieczoną skórkę i miękki środek. Do jej zrobienia - oprócz mąki - będziemy potrzebować także drożdży, oliwy z oliwek, ciepłej wody, pieprzu i soli. – W zależności od masy ciasta soli powinno być od 2-3 proc. Ważna jest też zawartość wody, bo focaccia lubi być robiona na wyższej hydracji – podkreśla gość Czwórki. – W warunkach domowych, dodając więcej drożdży, możemy to danie zrobić w ciągu dwóch godzin. W restauracji dodałbym tylko naparstek drożdży i pozwolił, żeby się rozmnożyły w ciągu doby. Wtedy ciasto było by bardziej chlebowe i intensywne w smaku.

Sprawdź też:

Z focaccią jest jak z polskim bigosem. Każdy robi ją po swojemu – dodaje rozmówca Mateusza Kulika. We włoskim mieście Bari tradycyjnie wypiekana jest z dodatkiem czarnych oliwek i pomidorków. - Ale tu focacci jest chyba tysiąc rodzajów. Przygotowują ją też z ziemniakami, cukinią, mozzarella, szynką - mówiła w rozmowie z Czwórką blogerka Monika Kupryjaniuk.

Posłuchaj
16:25 CZWÓRKA Nie na-zarty - focaccia 04.03.2023.mp3 Jurek Sobieniak o przepisie na włoską focaccię (Nie na-żarty/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Nie na-żarty

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Jurek Sobieniak (szef kuchni, restaurator)

Data emisji: 04.03.2023 

Godzina emisji: 17.15

kul


Czytaj także

Podhalańska zupa sałaciorka - dobre danie na zimowe szaleństwo?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2023 09:00
- To bardzo niedoceniana, fantastyczna i przesmaczna tradycyjna zupa z zielonej sałaty. Powinno się przywrócić ten smak do codziennej kuchni, nie tylko w górach - mówiła Aga Epler, szefowa kuchni, autorka bloga "Lady Kitchen".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Germknödel - słodka klucha z austriackiej bacówki

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2023 07:30
Kluchy na parze z nadzieniem z powideł śliwkowych, posypane makiem i polane sosem waniliowym lub masłem, to przysmak nie tylko austriackich narciarzy. 
rozwiń zwiń