Młodzieżowy Strajk Klimatyczny: przestańmy wierzyć w mity, wsłuchajmy się w głos nauki

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 12:58
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny to idea zapoczątkowana przez nastoletnią szwedzką aktywistkę Gretę Thunberg. Jej piątkowe strajki w obronie klimatu zainspirowały młodych aktywistów na całym świecie. Działania są widoczne również w Polsce.
Audio
  • "Ratujemy świat" - mówimy i działamy dla klimatu (Dajesz radę/Czwórka)
Prowadząca audycję dziennikarka Czwórki Katarzyna Dydo, współorganizator Młodzieżowego Strajku Klimatycznego Jan Adamski
Prowadząca audycję dziennikarka Czwórki Katarzyna Dydo, współorganizator Młodzieżowego Strajku Klimatycznego Jan Adamski Foto: Martyna Ogonek/Czwórka

20 września, tuż przed szczytem klimatycznym ONZ w Nowym Jorku odbył się w Warszawie Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Dziesiątki młodych ludzi wyszło na ulice polskich miast, by zamanifestować swój sprzeciw wobec pogłębiającego się kryzysu klimatycznego.

Greta Thunberg PAP 1200.jpg
Greta Thunberg odpowiada na deathmetalową aranżację jej przemówienia

Uczestniczący w proteście domagali się m.in. ograniczenia emisji dwutlenku węgla oraz wdrożenia przyjaznych dla środowiska rozwiązań – recyklingu, kontrolowania i rozliczania produkcji międzynarodowych korporacji, całkowitego zrezygnowania z plastiku, ograniczenia przemysłowego chowu zwierząt oraz wykorzystywania alternatywnych źródeł pozyskiwania energii.

Mierzymy się ze skomplikowanym problemem, o którym nadal mówi się niewiele. Musieliśmy sami wejść w dialog z polskimi naukowcami, by sięgnąć po kompletną wiedzę. Walczymy o lepszą przyszłość Jan Adamski

- Społeczeństwo zauważa, że znajdujemy się w stanie kryzysu klimatycznego, który spowodowany jest ilością emisji gazów cieplarnianych wytwarzanych przez naszą cywilizację. Musimy temu przeciwdziałać. Przede wszystkim bierności politycznej, która zagraża przyszłości - mówił Jan Adamski współorganizator polskiej odsłony Młodzieżowego Strajku Klimatycznego

Szczyt ONZ. Co możemy zrobić dla ziemi? >>>

- Szkoła nie uczy nas o zmianach klimatu. Informacji szukamy na własną rękę, sięgając po osiągnięcia nauki, które w tym zakresie są bardzo duże. Uświadamiamy, że źródło tego, co ma wpływ na niszczenie środowiska, zostało rozpoznane przez naukę i nadal jest procesem odwracalnym - przekonywał. 

Dane na temat kondycji środowiska naturalnego znajdziemy m.in. w raportach Międzyrządowego Zespołu ds. Klimatu przy ONZ, w których, jak wyjaśniali rozmówcy Kasi Dydo, znajdują się najnowsze badania w zakresie klimatologii na świecie. Co z nich wynika? Dlaczego młodzi aktywiści postulują, by politycy podejmowali decyzje na podstawie ww. raportów? Czym może grozić bierność w podejmowaniu działań na rzecz ochrony klimatu? Więcej na ten temat w rozmowie z gośćmi Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Jan Adamski, Dominik Madej, Małgorzata Andruszkiewicz (organizatorzy polskiej odsłony Młodzieżowego Strajku Klimatycznego)

Data emisji: 1.10.2019

Godzina emisji: 14.18

ac/kd

Czytaj także

Ile plastiku zjadasz tygodniowo?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 13:36
Od pewnego czasu ograniczamy zużycie plastiku. Jednak wciąż przed nami dużo pracy.  Nie dość, że plastik nas otacza, to dodatkowo zjadamy go i oddychamy nim. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wieloryby dla plaż #bezplastiku

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2019 10:46
Działacze Greenpeace obliczyli, że co minutę do oceanów trafia ciężarówka plastikowych odpadów. Dodatkowo podają, że 90 procent wyprodukowanego plastiku nigdy nie zostaje poddana recyklingowi. Jak temu zaradzić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

80 tysięcy dzikich wysypisk w Polsce. Mogą być #SkuteczniePosprzątane

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 13:21
Dzikie wysypiska odnajdujemy nawet w parkach narodowych. To ogromne zagrożenie dla zwierząt i ludzi. 
rozwiń zwiń