Anna Pięta: bycie poza fast fashion czyni cię buntownikiem

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 09:15
Kiedyś organizatorka targów mody i projektantka, dzisiaj promuje ekologiczny styl życia. Od ponad roku nie kupiła ani jednego ubrania. Na czym polega strategia zrównoważonego kupowania? O tym w Czwórce opowiedziała Anna Pięta.
Audio
  • Jak powstrzymać fast fashion? "Modzie pomoże zdrowy rozsądek konsumenta" (Stacja kultura/Czwórka)
Anna Pięta, Kasia Dydo
Anna Pięta, Kasia DydoFoto: Karina Terzoni/Czwórka

W ciągu ostatnich 15 lat szybka moda dwukrotnie podwoiła produkcję. Nigdy przedtem nie produkowaliśmy tak dużo Anna Pięta

Jak pokazują badania, 60 procent naszych ubrań jeszcze w tym samym roku wyląduje na śmietnikach. W tym samym roku, w którym zostały wyprodukowane. Zdaniem Anny Pięty goszczącej w studiu Czwórki powinniśmy zastanowić się, czy ubrania, które kompulsywnie kupujemy (a później wrzucamy na śmietnik) są nam rzeczywiście potrzebne. 

Poliester to pochodna paliwa. To, co na sobie nosimy, rozkłada się tak długo, jak plastik Anna Pięta

Na szczęście, jak mówiła, świadomość konsumencka jest coraz większa. - Ludzie poprzez media społecznościowe robią sobie wyzwania i dla przykładu nie kupują nic przez całe lato albo w czarny piątek. Ta grupa wciąż się rozrasta - przekonywała, dodając, że podążających za fast fashion wciąż jest bardzo dużo. 

- Niebranie udziału w konsumpcjonistycznym pędzie czyni cię buntowniczką. Musimy mieć świadomość, że zarówno to, co wybieramy i czego nie wybieramy, ma wpływ na środowisko. Dużo zależy od naszych decyzji zakupowych - wyjaśniała. 

Na czym polega idea "voting with your wallet"? Jaki jest realny koszt produkcji ubrań? Czy internetowe wyzwania 'nie kupię ubrań w 2020 roku' mają sens? Jak wygląda recykling ubrań? Więcej w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Anna Pięta (autorka targów mody HUSH Warsaw i Ściegi Ręczne, współpracuje z firmą NAGO, ekolożka, aktywistka)

Data emisji: 12.11.2019

Godzina emisji: 14.18

ac


Czytaj także

Haulternative. Największe skarby znajdziesz w szafie

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 16:00
Ogranicz konsumpcjonizm, powstrzymaj potrzebę kupowania ciuchów i zacznij ubierać się w to, co masz w szafie - nawołują zwolennicy nowego trendu w modzie. Skąd wziął się haulternative?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stockholm Fashion Week odwołany z powodu… braku proekologicznych rozwiązań

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 15:47
Choć udowodniono, że nadmierna produkcja, transport i niewłaściwa utylizacja ubrań mają szkodliwy wpływ na środowisko, to o tych problemach w branży modowej nadal mówi się niewiele. Chcą to zmienić Szwedzi, którzy w imię ekologii postanowili odwołać Sztokholmski Fashion Week.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moda z drugiej ręki. Jak kupować w lumpeksach?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2019 20:30
Zakupy w sklepach z używaną odzieżą to żaden wstyd. Bo można tam znaleźć wiele perełek i przy okazji zadbać o Ziemię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie ma Planety B". Jak rozmawiać o kryzysie klimatycznym?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 14:03
"Nie ma Planety B" to projekt, który powstał, by dać słuchaczom solidną dawkę wiedzy na tematy związane z kryzysem klimatycznym.
rozwiń zwiń