Ekologiczne kosmetyki - czyli jakie?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 16:30
Autorki bloga Piggypeg.pl od kilku lat biorą pod lupę ekokosmetyki - analizują ich skład, sprawdzają skuteczność i zdobytą wiedzą dzielą się w sieci.  
Audio
  • Ekokosmetyki - jak czytać skład, gdzie szukać, jak stosować? (Ratujemy świat/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ARTFULLY PHOTOGRAPHER

Zobacz
ekologia zakupy kobieta etykieta 1200.jpg
Ekologia na metce. Jak czytać etykiety?

Naturalne, czyli jakie?

93 procent Polek z dużych miast deklaruje, że używa kosmetyków naturalnych, przy czym co dziesiąta z nich stosuje wyłącznie takie produkty. - W polskim prawie brakuje regulacji dotyczących definicji kosmetyku naturalnego. Można natomiast przyjąć, że są to produkty stworzone ze składników naturalnych pochodzenia mineralnego, roślinnego lub zwierzęcego, które zostały pozyskane z poszanowaniem dla środowiska - tłumaczą Anna Musiał i Monika Wąs. - Kosmetyk naturalny powinien mieć co najmniej 95 proc. składników pochodzenia naturalnego - podkreślają.

Czytaj
Areta Szpura, fot. Michaela Metesová 1200.jpg
Areta Szpura: małymi krokami uratujesz świat

Zielone mydlenie oczu

Często się jednak zdarza, że producenci nadużywają terminów "eko", "bio", "organic" i uprawiają tak zwany "greenwashing", czyli zielone mydlenie oczu. Chodzi o to, że wiele firm prezentuje swoje produkty czy usługi jako ekologiczne, choć nie mają one nic wspólnego z ratowaniem świata. Rozmówczynie Kasi Dydo radzą, by przed dokonaniem zakupu dokładnie wczytać się w etykietę. - Jeśli zależy nam na zakupie kosmetyku naturalnego powinniśmy unikać min. olejów mineralnych, wosków parafinowych i wszystkich pochodnych ropy naftowej - wymieniają blogerki. - Zabronione są też drażniące konserwanty i pochodne tlenku etylenu - dodają.

Posłuchaj
projektantka moda 1200x660.jpg
Recykling w modzie. Mniej znaczy kreatywniej

Czarna ekolista

Choć niepożądany wpływ kosmetyków naturalnych na skórę jest często kwestią indywidualną, to w badaniach pojawiają się ostrzeżenia, że niektóre z substancji mogą mieć różne działanie niepożądane, np. przy długofalowej ekspozycji na światło mogą powodować alergie. - Niestety, na tym rynku nie da się wskazać składnika idealnego, który na wszystkich działałby tak samo dobrze - tłumaczą ekspertki. - Trzeba próbować i przyglądać się efektom. I jednocześnie pamiętać, że nie wszystkie kosmetyki uczulają od razu.Warto podkreślić, że czasami negatywne skutki stosowania niektórych substancji można zaobserwować po miesiącach, a nawet latach stosowania - podsumowują. - podsumowują.

 

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Anna Musiał, Monika Wąs (blog Piggypeg.pl)

Data emisji: 28.04.2020

Godzina emisji: 14.18

kul/ac

Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak nie marnować jedzenia? Jagna Niedzielska: potrzebny jest plan

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 22:10
Jagna Niedzielska ekoaktywistka i kucharka wychowała się w domu, w którym nie marnowało się żywności. Zakupy zawsze były starannie zaplanowane, a odpadki organiczne trafiały na kompost. Ten styl życia promuje jako osoba dorosła dzieląc się swoimi patentami w sieci.
rozwiń zwiń