Jedziesz nad morze? Sprawdź czego nie robić

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 09:23
W piątkowej audycji powiemy dlaczego nie należy chodzić po wydmach i dlaczego lampiony szczęścia nie zawsze są szczęśliwe dla morskiego ekosystemu.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: dugdax/shutterstock

W nadmorskich miejscowościach jest strefa, do której nie powinno się wchodzić. Informujące o zakazie tabliczki jednak giną w wąskich przejściach na plażę zastawionych straganami. Strefa zwana pasem nadbrzeżnym to specjalny obszar, który ma chronić brzeg przed wpływem, jakie morze wywiera na plażę i znajdujący się za nim pas lądu. W skład pasa nadbrzeżnego wchodzą pas techniczny i ochronny. Dlaczego ten obszar i jego ochrona są tak ważne? O tym opowiemy w Czwórce.

jezioro woda pixabay 1200.jpg
Zadbaj o wody świata. Zacznij od jezior!

Czytaj także:

W audycji również porozmawiamy z Magdaleną Melaniuk z WWF Polska o lampionach szczęścia, które cieszą się dużą popularnością na wybrzeżu. Nasz gość opowie jakie skutki dla środowiska ma wypuszczanie i dlaczego lepiej tego nie robić.

Dowiemy się również dlaczego Bałtyk kwitnie i jak można wykorzystać plastik wyłowionych z wód oceanów.

***

Na audycję "Ratujemy świat" zapraszamy w piątek (30.07) po godz. 15.05. Program poprowadzi Kasia Dydo.

aw

Czytaj także

"Laterna" - polskie wybrzeże szlakiem latarni morskich

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 19:20
"Laterna" to 17 ilustracji przedstawiających wszystkie latarnie morskie polskiego wybrzeża. - Latarnia jest symbolem samotności i nadziei - mówi autorka projektu Sabina Strzelecka. - Odwiedzanie ich, poznawanie ich otoczenia i historii jest dla mnie bardzo ciekawe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koszenie trawników. Czy to ekologiczne?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 19:44
Czy pozwolić trawnikowi przed domem rosnąć, czy raczej regularnie go przycinać? - Należy kosić, ale mądrze, czyli nieco rzadziej, niż robimy to obecnie i w odpowiedni sposób - przekonywał w rozmowie z Czwórką Maciej Podyma, prezes Fundacji Łąka.
rozwiń zwiń