Dlaczego kosimy trawę? "To mało ekologiczne"

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 13:39
- Kosząc trawnik przed domem odbieramy dom m.in. owadom zapylającym - mówiła Martyna Walerowicz, miłośniczka nauki. - 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: ForceAlex/Shutterstock.com

architektura kobiety zespół shutter 1200 Popartic.jpg
Inteligentne miasta? Projekty na rozwój ich ekosystemów

Jak podkreślała gość Czwórki, trawniki od zawsze miały - i mają do dziś - funkcję wyłącznie estetyczną. - Ktoś kilkaset lat temu wmówił nam, że są synonimem luksusu i dobrobytu. I do dziś "dom z trawnikiem i białym płotem" jest marzeniem wielu - mówiła Martyna Walerowicz, miłośniczka nauki. Tymczasem, jak podkreślała, krótki trawnik nie jest pożyteczny z punktu widzenia ekologii. - Nie jest wartościowy dla środowiska, na przykład owadów zapylających - mówiła. - Wystarczyłoby przestać tak często kosić trawę, wówczas pojawiłoby się bardzo dużo roślin miododajnych, łąk kwietnych, które nie tylko pięknie wyglądają, ale są też potrzebne, dają owadom pokarm. Niekoszone trawniki utrzymują wodę i obniżają temperaturę - wyliczała. 

Posłuchaj
05:04 _PR4_AAC 2021_06_08-12-36-24.mp3 Dlaczego warto rzadziej kosić trawniki? (Stacja Nauka/Czwórka) 

shutterstock giżycko wieża ciśnień 1200.jpg
Wieże ciśnień w Polsce. "Zabytki, które są funkcjonalne"

Pojawiają się jednak obawy, że w wysokiej trawie pojawią się kleszcze. - Mamy badania amerykańskich naukowców, którzy udowodnili, że w wysokiej trawie są mechanizmy regulujące populacje kleszczy, chodzi m.oin. o owady, które je jedzą - mówiła ekspert. 

Czytaj także:

Martyna Walerowicz tłumaczyła też, skąd wzięła się moda na koszenie trawników. - Kiedyś uprawa ziemi była bardzo kosztowna, nie można było pozwolić sobie na sadzenie trawnika, czyli jej "marnowanie". Było na to stać wyłącznie królów i - czasem - szlachtę - opowiadała Martyna Walerowicz. - Rolnicy wszędzie, gdzie tylko mogli, przy swoich domostwach sadzili warzywa, na przykład kapustę, albo wszystko, co było w jakikolwiek sposób prozdrowotne i co dało się wykorzystać - mówiła ekspert. 

Czytaj także:

Jak podkreślała na sadzenie zwykłego trawnika pozwalał sobie m.in. król, który tym samym ogłaszał wszem i wobec, że "stać go na to". - Każdy chciał być jak król, więc jeśli tylko można było sobie na to pozwolić, sadzono trawniki. Moda przechodziła do kolejnych warstw społecznych. Z biegiem czasu trawniki zyskały funkcję rekreacyjną, sportową, estetyczną - mówiła Martyna Walerowicz. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 08.06.2021

Godzina emisji: 12.35

kd


Czytaj także

Dzień Wody. Sprawdź, dlaczego warto ją docenić

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 14:42
Międzynarodowy Dzień Wody ustanowiono w Rio de Janeiro już 29 lat temu. Tegoroczne święto obchodzimy pod hasłem "Docenić wodę". Skąd bierze się woda w naszych kranach i jaką drogę musi pokonać, zanim do nas trafi?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inteligentne miasta? Projekty na rozwój ich ekosystemów

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 16:50
Smart City Innovation Ecosystems Festival to cykl wydarzeń pokazujących wpływ infrastruktury i projektów na rozwój ekosystemów innowacji inteligentnych miast, a także na codzienne życie obywateli. 
rozwiń zwiń