Przedświąteczny poradnik ekokonsumenta

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 14:05
Jedno z najbardziej wyczekiwanych świąt już czeka za rogiem. Kochamy Boże Narodzenie, obdarowywanie bliskich, świąteczne dekoracje i wspólne gotowanie. Warto wiedzieć co zrobić, by tego nastroju nie popsuły chemiczne substancje. 
Święta powinny być radosne, warto zadbać by były też zdrowe i ekologiczne
Święta powinny być radosne, warto zadbać by były też zdrowe i ekologiczneFoto: Roman Samborskyi/Shutterstock

Akcja #ToxicFreeXmas. Święta wolne od niebezpiecznych substancji chemicznych to część kampanii "Pytaj o chemię". Podczas niej jesteśmy zachęcani do zwracania uwagi na skład produktów które kupujemy. Jej organizatorzy stawiają sobie za cel budowanie świadomości konsumenckiej w duchu eko. Zachęcają firmy do dbania o zdrowie swoich klientów, unikając niebezpiecznych substancji w swoich produktach oraz informując o ich składach.

Niestety od lat wiemy, że nie wszystkie produkty dostępne na rynku mają zadowalający skład, zgodny z normami, ale nie zawsze ze świadomą konsumpcją. Organizatorzy #ToxicFreeXmas pragną byśmy dokonywali świadomych wyborów podczas zakupu prezentów i dekoracji świątecznych, by przedświąteczny pośpiech nie przykrył tego, co ważne. Niestety na rynku pojawiają się produkty, które mogą stanowić zagrożenie ze względu na zawartość niebezpiecznych chemikaliów. Jak ich unikać? Jak rozpoznać co kupić, a czego nie warto? Naszym gościem będzie Kasia Salus, ekspert Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie.

W audycji wybierzemy się do Tuluzy, gdzie na drogi wyjechały pierwsze w Europie autonomiczne pojazdy. To przełom. Do tej pory w europejskich miastach prowadzone były jedynie pilotaże tego pomysłu.


***

Na audycję "Ratujemy świat" zapraszamy w piątek (09.12) po godz. 15.05. Program poprowadzi Ada Janiszewska.

pjz

Zobacz więcej na temat: Czwórka ekologia zdrowie

Czytaj także

Lasoterapia. Bo las pomaga (prawie) na wszystko

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 12:51
Spokój, wytchnienie, poprawa zdrowia psychicznego - to dają nam leśne spacery. Wędrówki wśród drzew podnoszą też odporność, wspomagają leczenie wielu chorób, takich jak astma, alergie czy depresja - przekonują eksperci. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekologiczne opakowania z... nici pajęczej

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 07:20
Roślinne reklamówki, słomki do napojów czy zabawki które nie zaśmiecają środowiska. To możliwe, dzięki biopolimerom. Naukowcy z Cambridge zainspirowani pajęczą przędzą i jej niezwykłą wytrzymałością stworzyli polimer, który może zastąpić plastik.
rozwiń zwiń