Leśnym szlakiem. Jak nie zgubić się na trasie?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2018 15:24
- Każdemu może się to zdarzyć, dlatego warto pamiętać o kilku podstawowych informacjach. Na przykład słupki z numerkami, stające przy leśnych ścieżkach to konkretne "adresy" - mówił Marek Elas z WWF Polska. 
Audio
  • Jak nie zgubić się w lesie - mówi Marek Elas (Klucz Kulturowy/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Robsonphoto/shutterstock.com

góry turysta2 1200.jpg
Co powinieneś wiedzieć, zanim wyruszysz w góry?

Mech, rosnący na korze drzew od strony północnej, to wskazówka, która tak naprawdę sprawdza się rzadko, i w ściśle określonych warunkach. Dlatego warto znać inne "tajemnice" szlaków leśnych. - Lasy podzielone są na oddziały i leśnicy doskonale wiedzą, który oddział ma jaki numer. Na mapach także są one zaznaczone, więc każdy może sprawdzić, gdzie się znajduje - tłumaczył Marek Elas. - Jeśli nie mamy mapy - na rogach oddziałów stoją słupki, oznaczone numerami z każdej strony, numerki te rosną ze wschodu na zachód - wyjaśniał ekspert.

Zgubienie się jest mniejszym problemem w lesie niż pożar, który szybko się rozprzestrzenia. Marek Elas

Jak jeszcze znaleźć konkretne miejsce w lesie i rozpoznać własne położenie? O czym jeszcze należy wiedzieć i pamiętać wybierając szlak w lesie? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. W audycji także gra w podchody >>> Znają ją harcerze, bywalcy podwórek, a przypomniała o niej w "Kluczu Kulturowym" reporterka Ela Burza.

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Marek Elas (WWF Polska)

Data emisji: 14.07.2018

Godzina emisji: 15.17

kd/kul

Czytaj także

W wakacje podróżujmy bezpiecznymi autokarami

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 17:50
Choć od kilku lat prowadzona jest wakacyjna akcja Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego "Bezpieczny Autokar", inspektorzy nadal podczas kontroli wykrywają niedopatrzenia, a w ciągu ostatnich wakacyjnych dni pojawiały się kolejne informacje o wypadkachw autokarów z wycieczkami. Czy stan poruszających się po naszych drogach autokarów poprawia się?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkrywamy Polskę. Dlaczego warto odwiedzić Sanok?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2017 18:55
- O Sanoku mówi się, że jest to "brama do Bieszczad". Tymczasem warto się tam zatrzymać na kilka dni i zobaczyć, co to miasto ma do zaoferowania - polecała blogerka i podróżniczka Izabela Krawczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacje w 72 godziny. Co robić w Berlinie?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2018 12:50
Najlepszy kebab na świecie, odlotowe ciuchy i imprezy, o których długo będziesz pamiętać. To tylko kilka powodów, dla których weekend warto spędzić w stolicy Niemiec.  
rozwiń zwiń