Przedświąteczny poradnik. Jak zorganizować święta bez chemii?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 18:56
- Jeśli na przykład chcemy kupić patelnię, wybierzmy żeliwną bądź ceramiczną zamiast teflonowej. Poszukując zabawek dla dzieci unikajmy tych intensywnie pachnących - tłumaczyła Katarzyna Salus z Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie. Chodzi o to, by spędzić święta wolne od niebezpiecznych substancji chemicznych.
Jak robić mądrze świąteczne zakupy?
Jak robić mądrze świąteczne zakupy?Foto: Shutterstock/Thanakorn.P

Boże Narodzenie to jedno z najbardziej wyczekiwanych świąt. Uwielbiamy obdarowywanie bliskich prezentami, świąteczne dekoracje i wspólne gotowanie. Niestety, świąteczny nastrój zrujnować mogą niebezpieczne substancje chemiczne. #ToxicFreeXmas jest częścią kampanii "Pytaj o chemię", której organizatorzy chcą zwrócić uwagę na skład chemiczny produktów.

- Budujemy świadomość konsumencką, a także zachęcamy firmy do dbania o zdrowie swoich klientów, unikając niebezpiecznych substancji w swoich produktach oraz informując o ich składach - tłumaczyła Katarzyna Salus. - Produkty, które są dostępne na sklepowych półkach, nie zawsze są zdrowe. Bardzo często zawierają substancje chemiczne, które stanowią zagrożenie. Substancje te nie działają natychmiast, kumulują się w naszych organizmach, co po latach skutkować może chorobami, problemami z płodnością czy nawet nowotworami - wyliczała ekspert.  

(Nie)bezpieczne lampki choinkowe

Jak tłumaczyła, chodzi m.in. o niektóre rodzaje lampek choinkowych. - Aby uniknąć niebezpieczeństwa zapalenia się danego produktu - to dotyczy też m.in. laptopów czy komputerów - producenci dodają tzw. opóźniacze spalania. To są substancje bardzo groźne dla człowieka, zwłaszcza jeśli mamy z nimi długotrwały kontakt - podkreślała Katarzyna Salus. W ramach kampanii #ToxicFreeXmas dwa lata temu przebadano w całej Europie kilkaset świątecznych produktów, m.in. choinkowych bombek, światełek czy innych ozdób. - Okazało się, że jedna trzecia z nich zawierała szkodliwe substancje w ilości przekraczającej dozwoloną. W dużej części substancje szkodliwe były, ale w ilości nieprzekraczającej norm - wyliczała gość Czwórki. 

Jak sprawdzać chemiczną zawartość produktów?

Poza tym, że chemia ta zagraża bezpośrednio ludziom, wpływa także szkodliwie na środowisko naturalne. - Coraz więcej osób stara się wybierać produkty bez chemii - tłumaczyła Katarzyna Salus. Wciąż jednak ważne jest, by edukować konsumentów w tym zakresie. Dlatego w ramach kampanii powstała m.in. aplikacja, dzięki której można zapytać producenta, czy dany produkt zawiera chemię. - Skuteczną metodą jest po prostu przeanalizowanie listy zakupów pod kątem tego, czy rzeczywiście wszystkich produktów potrzebujemy - wyliczała ekspert. - Wybierając prezenty, spróbujmy przygotować je samodzielnie. Na przykład sól do kąpieli można przygotować, dodając do zwykłej soli himalajskiej olejki eteryczne. Efekt jest powalający, a w tym produkcie nie będzie chemii - podkreślała.

Posłuchaj
14:05 toxic czwórka 2021_12_10-15-14-49.mp3 O tym, jak unikać niebezpiecznej dla zdrowia chemii w czasie świąt i nie tylko opowiada Katarzyna Salus (Ratujemy świat/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Adrianna Janiszewska

Gość: Katarzyna Salus (fundacja "Kupuj odpowiedzialnie")

Data emisji: 10.12.2021

Godzina emisji: 15.15

kd

Czytaj także

Rozpoczął się sezon wyprzedaży - jak nie dać się zwieść jego "czarnej magii"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2021 14:00
Za nami Black Friday - najbardziej wyczekiwany przez łowców promocji dzień w roku. Sezon wyprzedaży trwa, a większość z nas daje się złapać na chwyty marketingowe i skusić na zakupy. Jednak nasze zachowania konsumenckie mają swoje odbicie nie tylko w kondycji naszego portfela, ale i klimatu.
rozwiń zwiń