"Green filming" - inicjatywa filmowców w trosce o klimat

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2021 11:20
Polska branża audiowizualna włącza się w działania zmierzające do neutralizacji swojego wpływu na środowisko. Inicjatywa "Porozumienie na rzecz zrównoważonej produkcji audiowizualnej - Film dla klimatu" to pierwszy krok w stronę systemowych zmian w trosce o planetę.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/ RazoomGame

W trakcie 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni przedstawiciele sektora podpisali się pod otwartym manifestem "Porozumienie na rzecz zrównoważonej produkcji audiowizualnej - Film dla klimatu". Podpisanie dokumentu było zwieńczeniem panelu "Branża audiowizualna dla klimatu. Jak uczynić sektor bardziej zielonym?" organizowanego w ramach Gdynia Industry.


Posłuchaj
21:34 Czwórka/Ratujemy Świat - manifest filmowcy 24.09.2021.mp3 Rozmawiamy o manifeście "Porozumienie na rzecz zrównoważonej produkcji audiowizualnej - Film dla klimatu" (Ratujemy Świat/Czwórka)

 

Jest to oddolna inicjatywa branży filmowej, w której uczestniczą komisje filmowe, producenci, nadawcy telewizyjni. Od ponad roku trwają prace nad programem, jak działać w kierunku zrównoważonej produkcji audiowizualnej. - Chcielibyśmy włączyć w zielone zmiany każdego gracza na rynku audiowizualnym w Polsce. Wspierać profesjonalistów w branży w zrównoważonych praktykach poprzez działania edukacyjne. Rozwijać inicjatywy, które umożliwią dzielenie się wiedzą na temat dobrych praktyk, oraz wspierać podmioty publiczne na rzecz wdrażania polityki programów zrównoważonej produkcji - mówi aktywistka Aleksandra Leszczyńska z Mazowieckiego Funduszu Filmowego. - To są główne założenia programu. Jesteśmy też przekonani, że zmiany są konieczne, trzeba je wdrażać już i nie ma na co czekać.


BlazejHrapkowicz 1200.jpg
Blażej Hrapkowicz nagrodzony na Festiwalu Filmowym w Gdyni

Posłuchaj także:

Jak mówią założyciele inicjatywy "Film dla klimatu": - W dobie katastrofy klimatycznej postawiliśmy sobie za cel znalezienie skutecznych rozwiązań przyczyniających się do spowolnienia degradacji środowiska naturalnego. Kluczowym działaniem jest dla nas propagowanie idei zrównoważonej produkcji audiowizualnej - green filmingu, czyli świadomego realizowania utworów audiowizualnych w sposób jak najbardziej neutralny dla klimatu.


Żr. Facebook/Stowarzyszenie Filmowców Polskich


Panel podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni nie był pierwszym tego typu spotkaniem. - Temat jest gorący od kilku miesięcy, wcześniej byliśmy też na Off Camera w Krakowie i sam fakt, że festiwale włączają to w swój program, świadczy o tym, że jest duże zainteresowanie - mówi producent filmowy Centrala Film Paweł Kosuń. - Na same panele też przychodzi dużo ludzi z branży. My się cieszymy, że poprzez te spotkania w Gdyni i w Krakowie oraz naszą pracę możemy coraz większą część środowiska włączyć we wspólne myślenie. Myślę, że to jest najważniejsze. Tak naprawdę niewiele potrzeba, żeby zmienić produkcję na zieloną. Małymi krokami.

Czytaj także:

Pierwsze ślady zielonych działań widać było również na Festiwalu w Gdyni. Zrezygnowano m.in. z większej ilości drukowanych materiałów, katalogi były do pobrania na telefon, informacje wyświetlane na ekranach, zaś woda była podawana w szklanych butelkach lub dzbankach. 

Cala produkcja filmowa wytwarza bardzo duży ślad węglowy. - W naszych działaniach chodzi o to, żeby go zmniejszyć. Począwszy od poboru prądu, wody przez scenografię, lokację filmu, kostiumy i catering. Są działania, które można wprowadzać już, jednak są też takie, które wymagają zmian systemowych - tłumaczy Paweł Kosuń. - Trzeba jednak uświadamiać branżę i ich partnerów, żeby postępowali proekologicznie. Już jest duża rzesza producentów, którzy zaczynają myśleć tak, aby efekt artystyczny łączyć z ekologicznym.

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Aleksandra Leszczyńska (aktywistka, Mazowiecki Fundusz Filmowy), Paweł Kosuń (producent filmowy, Centrala Film)

Data emisji: 24.09.2021

Godzina emisji: 15.45

aw/mat.pras

Czytaj także

Klimat XXI wieku. Polska bezśnieżnych zim, gorących lat

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 10:10
Do końca XXI wieku Instytut Ochrony Środowiska przygotował dwa scenariusze dla Polski. Jeden jest optymistyczny, związany z mocną redukcją emisji gazów cieplarnianych, drugi pesymistyczny i niestety bardziej realny. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmiany klimatyczne przyczyną emigracji?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 09:54
Fale ekstremalnych upałów, huragany i powodzie, które się nasilają wraz ze zmianami klimatu, sprawiają, że w niektórych miejscach na świecie trudniej się żyje. Z tego powodu coraz więcej Amerykanów deklaruje zmianę miejsca zamieszkania.
rozwiń zwiń