Ekologia na co dzień. Polacy coraz częściej rezygnują z plastiku

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 20:30
Polacy przekonują się do recyklingu i ograniczają zakupy produktów, które mają szkodliwy wpływ na środowisko. Jak wynika z najnowszego raportu GfK, na co dzień jako konsumenci podejmujemy więcej działań ograniczających zużycie plastikowych odpadów.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay
shutterstock ekologia zgoda dłonie 1200.jpg
Epidemia i ekologia. Jak koronawirus wpływa na środowisko?

O tym, że coraz bardziej jesteśmy przejęci problemami środowiskowymi, świadczy raport "Who cares, who does", przygotowany przez GfK. Według niego nawet 1/3 z nas przestała kupować określone produkty ze względu na ich szkodliwy wpływ na środowisko.


Posłuchaj
03:54 Czwórka/Czat Czwórki - Recykling. 01.02.2021.mp3 Ekologia na co dzień. Polacy coraz częściej rezygnują z plastiku (Czat Czwórki/Czwórka)

- My tutaj dzielimy konsumentów na trzy grupy, na eko-aktywnych, eko-rozważających i eko-lekceważących - mówi Szymon Mordasiewicz z GfK. - Odsetek tych, którzy sobie lekceważą kwestie środowiskowe, spadł o 5,6% i stanowi już tylko 35% konsumentów w Polsce. Tymczasem grupy eko-aktywnych i eko-rozważających, czyli tych, którzy są przejęci tematami środowiskowymi, wzrosły. 


shutterstock free maseczki koronawirus 1200.jpg
Maseczki - zagrożenie dla Ziemi. Używajmy tych wielorazowych

Czytaj także:

Jak pokazuje badanie, troską numer jeden Polaków są odpady plastikowe. Na drugim miejscu są zmiany klimatu, a na trzecim zanieczyszczenie powietrza. - Także nasze podejście do recyklingu ma się coraz lepiej. 92% respondentów badania zadeklarowało, że zawsze lub często segreguje plastikowe opakowania. A 88% zaznaczyło, że regularnie poddaje recyklingowi szklane odpady - mówi specjalista GfK.

Czytaj także:

- Boimy się o przyszłość swoją i swoich bliskich. Wzrasta świadomość i coraz więcej osób wyraża taką opinię, że dzisiejszy świat pożyczamy od naszych dzieci - mówi ekspert. - To, co teraz robimy, ma ogromny wpływ na to, w jakim otoczeniu będą żyły przyszłe pokolenia. Do świadomości Polaków coraz częściej trafia myśl, że nic, co się dzisiaj dzieje, nie pozostaje bez echa.

Zdaniem respondentów badania "Who cares, who does", to producenci odpowiadają w największym stopniu za problem z plastikiem i to oni powinni zapobiegać jego rozprzestrzenianiu.

*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Data emisji: 01.02.2021

Godzina emisji: 15.44

aw/kul

Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyrzucamy jedzenie. Konsumpcyjne błędy Polaków

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 08:47
 Aż 39 procent żywności kupowanej w Polsce w każdym tygodniu jest wyrzucane. Bezrefleksyjnie przejęliśmy grzechy cywilizacji konsumpcyjnej. Jest szansa, że pandemia i lockdown to zmieni i da szansę na nowe otwarcie. 
rozwiń zwiń