Czy młodzi uratują planetę?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2022 16:05
Problem ocieplenia klimatu, zaśmiecenie planety, zmian ekologicznych szczególnie dostrzegają ludzie młodzi. Badanie "Uczniowie wobec zmian klimatu" pokazuje, że blisko 70 proc. uczniów uważa, że tematyka związana ze zmianami klimatu jest ważna. Część z nich aktywnie angażuje się w działania na rzecz klimatu. 
To projekty ekologiczne i działanie młodych mogą uratować planetę
To projekty ekologiczne i działanie młodych mogą uratować planetęFoto: shutterstock.com/Olesya Kuznetsova

Problemy ekologiczne dotyczą każdego z nas bezpośrednio, to m.in. wyspy ciepła w naszych miastach, dzikie wysypiska śmieci w lasach czy tony plastiku w Bałtyku. Badacze alarmują, że około 70 proc. śmieci nad Morzem Bałtyckim to właśnie plastik. Przez to nawet wakacje nad polskim morzem mogą stanąć pod znakiem zapytania


Młodzież i projekty ekologiczne

Polska młodzież od lat aktywnie włącza się w działania ekologiczne. W ramach olimpiady "Zwolnieni z Teorii" realizuje tysiące projektów społecznych, a co piąty z nich dotyczy ekologii. Młodzież chce działać, bo wie, że świat przyszłości to ich świat i między innymi od nich zależy jak będzie wyglądał.  

- W minionym roku szkolnym ponad pięć tysięcy młodych osób z całej Polski zrealizowało ponad tysiąc projektów społecznych. Prawie co piąty projekt dotyczył ekologii. Czyli zrealizowanych zostało 170 projektów społecznych w obszarze ekologii. Wszystko to w ramach olimpiady "Zwolnieni z Teorii". Dzięki tym działaniom aktywiści dotarli do miliona odbiorców w całym kraju - mówi Julia Kaffka, fundacja Zwolnieni z Teorii. - Jest to ogromna skala. 69 proc. uczniów uważa, że tematyka związana ze zmianami klimatu jest ważna, 17 proc. angażuje się w aktywności na rzecz klimatu, 41 proc. ma autorytet, który go inspiruje, a 59 proc. nie jest usatysfakcjonowana z edukacji klimatycznej w szkole.


Niewystarczające działania

Uczniowie uważają, że organizowany w szkołach Dzień Ziemi, edukacja ekologiczna w ramach godziny wychowawczej i lekcja geografii o rezerwatach przyrody to stanowczo za mało. Chcą wiedzieć o ekologii jak najwięcej, chcą by szkoła lepiej przygotowywała ich do tego typu wyzwań. Niektórzy biorą sprawy w swoje ręce i działają - tak jak Mirella Kłosińska.

Zobacz także: 

- Ekologia to temat teraz szczególnie bliski każdemu z nas. Jednak wiedza na ten temat jest dość ograniczona i dlatego zdecydowałyśmy się zrealizować temat oparty o ekologię ochrony środowiska i zrównoważony rozwój - opowiada aktywistka w Czwórce. - Zrealizowałyśmy m.in. prelekcje dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Tym sposobem dotarłyśmy do pół tysiąca elbląskich uczniów. Przeprowadziłyśmy także wywiady ze znawcami tematyki ekologii i ochrony środowiska, które zostały udostępnione na naszych mediach społecznościowych.


Posłuchaj
15:46 Czworka/ Ratujemy Świat - ekologia 08.07.2022.mp3 W audycji mówimy o inicjatywach młodzieży na rzecz ochrony klimatu (Ratujemy Świat/Czwórka)

 

W ramach projektu Mirella i jej zespół prowadziła także badania ankietowe dotyczące stosowania praktyk ekologicznych w gospodarstwach domowych, a także zorganizowała akcję sprzątania lasu. W inicjatywie wzięło udział blisko 300 osób, które z lasu wyniosły 200 worków śmieci. Młodzi aktywiści działają na wielu płaszczyznach i mają nadzieję, że ich działania pomogą w szerzeniu świadomości ekologicznej, a ich działania i projekty, pomogą ratować planetę. 


***

Tytuł audycji: Ratujemy świat

Prowadzi: Marta Zinkiewicz

Goście: Julia Kaffka (fundacja Zwolnieni z Teorii), Mirella Kłosińska (projekt Earth Day EveryDay)

Data emisji: 08.07.2022

Godzina emisji: 15.14

aw/pj/mat.pras. 

Czytaj także

Jakie będą miasta przyszłości? "Kompaktowe i multifunkcjonalne"

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 19:01
- Miasta przyszłości będą kompaktowe - w kwadrans da się właściwie dojechać do każdego celu, a jednocześnie multifunkcjonalne i do pewnego stopnia samowystarczalne - mówiła Julia Kępczyńska, studentka z Koła Naukowego Ad Futurum Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przyszłość miast a zmiany klimatyczne

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2022 14:00
Wizja kryzysu klimatycznego wpływa na wiele aspektów naszego życia. Zmiany dotyczą każdego z nas z osobna, ale również tego, jak wyglądają i funkcjonują całe miasta.
rozwiń zwiń