Międzynarodowe święto ptaków. Jak im skutecznie pomagać?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2022 15:35
Ptaki są w wielu rejonach świata uznawane za symbol wolności, jednak na całym świecie czyha na te zwierzęta wiele zagrożeń. Już po raz 90. obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ptaków, ustanowiony na pamiątkę pierwszej na świecie międzynarodowej konwencji o ochronie tej grupy zwierząt.
Ptasiarstwo, czyli birdwatching, zyskuje coraz większe grono miłośników. Wystarczy aparat, dobra lokalizacja i... cierpliwość.
Ptasiarstwo, czyli birdwatching, zyskuje coraz większe grono miłośników. Wystarczy aparat, dobra lokalizacja i... cierpliwość.Foto: shutterstock.com/TAUFIK ARDIANSYAH

Jak tłumaczyła Monika Klimowicz-Kominowska z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, zwierzęta te, mieszkające w Polsce na terenach wiejskich, potrzebują naszego wsparcia, bo jak pokazują badania, z roku na rok jest z nimi coraz gorzej. - Przez działalność człowieka znikają miedze, oczka wodne, więc liczebność ptaków w takich regionach zmniejsza się drastycznie - podkreślała ekspert. - Zgodnie z Czerwoną Listą Ptaków Polskich przygotowaną przez OTOP w naszym kraju jest aż 47 gatunków ptaków krytycznie zagrożonych, bliskich wyginięcia bądź narażonych na nie. W ciągu ostatnich stu lat aż 16 gatunków całkowicie zniknęło z Polski - tłumaczyła ekspert. Wśród wymienionych gatunków jest m.in. kraska, ale także gawrony. 

Dlatego organizowane są akcje i przeróżne projekty społeczno-edukacyjne, które mają na celu zwrócenie uwagi na problemy ptaków, a 1 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ptaków. Jedną z nich jest kampania "Patrz w górę". - Ma na celu zwrócenie uwagi na kryzys bioróżnorodności. Chodzi o to, by dostrzegać świat ptaków, ale i drzew. To świat, który wciąż się zmienia i znika - mówiła Monika Klimowicz-Kominowska. Kolejną jest także Spring Alive. To inicjatywa skierowana zarówno do dzieci, jak i dorosłych, w ramach której OTP zachęca do śledzenia powrotu z zimowisk ptaków wędrownych, m.in. dymówki, brzegówki, jerzyka, bociana białego, kukułki, żołny i sieweczki obrożnej - to ptaki, które ciężko znaleźć, jednak nad brzegami Wisły jest to możliwe. 

Wyniki swoich obserwacji uczestnicy projektu mogą rejestrować na interaktywnej mapie na stronie projektu, dzięki czemu naukowcy mogą potem śledzić postępy ptaków w czasie rzeczywistym podczas ich migracji z kraju do kraju. - To działanie uczestników projektu ma cechy i znaczenie nauki obywatelskiej, czyli zaangażowania społeczeństwa w badania naukowe. By wziąć udział w akcji, nie trzeba być ornitologiem, wystarczy bacznie obserwować świat wokół nas i swoje obserwacje umieszczać w sieci - podkreślała gość Czwórki. Jak tłumaczyła, kiedy nie ma wystarczającej liczby wykwalifikowanych naukowców, którzy mogliby samodzielnie przeprowadzić takie badania, pomoc społeczeństwa jest niezbędna. - Wspólnie stworzymy wielką mapę wiosny - mówiła Monika Klimowicz-Kominowska.

Czytaj także:

Posłuchaj
18:42 czwórka ptaki 2022_04_01-15-08-37.mp3 Jak pomagać ptakom w Polsce i nie tylko? (Ratujemy świat/Czwórka) 

Pomóc ptakom można także dzięki akcjom organizacji BirdLife International. - To unia około 200 organizacji partnerskich, zajmujących się ptakami. BirdLife je skupia i wytycza kierunki wspólnej działalności. Dzięki temu współpracujemy i możemy funkcjonować globalnie, a nie wyłącznie lokalnie - mówiła gość Czwórki. - Zachęcamy młodych ludzi do wspólnego działania na rzecz przyrody, bo wierzymy, że to oni są siłą i wiele od nich zależy, a w przyszłości będą sami kontynuować działania na rzecz ochrony przyrody i ptaków - podkreślała.

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Ratujemy świat

Prowadzi: Kasia Dydo 

Gość: Monika Klimowicz-Kominowska (rzecznik prasowy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków)

Data emisji: 01.04.2022

Godzina emisji: 15.15

kd

Czytaj także

Roślinne zamienniki - dieta przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 18:25
Dzięki nowym technologiom coraz szybciej rozszerza się gama zamienników produktów pochodzenia zwierzęcego. Na sklepowych półkach bez problemu znajdziemy już nie tylko alternatywy dla mięsa, ale także wegańskie sery, jajka, a nawet roślinne odpowiedniki ryb i owoców morza.​
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trendy w zwyczajach żywieniowych Polaków - co się zmieniło?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2022 07:45
W ostatnich latach świadomość dotycząca zdrowego odżywiania sukcesywnie rośnie, tak wynika z opublikowanego niedawno przez IPSOS raportu "Trendy w zwyczajach żywieniowych Polaków".
rozwiń zwiń