Gdzie jest 69 procent gatunków zwierząt? WWF alarmuje

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2022 10:39
W "Ratujemy świat" porozmawiamy o wynikach najnowszego raportu WWF - "Living Planet Report 2022" – wg którego populacja dzikich gatunków zwierząt spadła o aż 69 proc. Jakie są zależności i przyczyny takiego stanu rzeczy? Czy dieta przyjazna planecie to jeden ze sposobów na polepszenie stanu przyrody?
System podtrzymywania życia na naszej planecie przestaje odpowiednio funkcjonować. Populacje dzikich zwierząt badane na całym świecie spadły średnio o 69 procent i trend ten nie zwalnia od lat.
System podtrzymywania życia na naszej planecie przestaje odpowiednio funkcjonować. Populacje dzikich zwierząt badane na całym świecie spadły średnio o 69 procent i trend ten nie zwalnia od lat.Foto: jeep2499/ Shutterstock

WWF co dwa lata opracowuje raport "Living Planet Report", wykorzystując informacje od wiodących ekspertów i innych organizacji. Jest to swojego rodzaju kontrola stanu zdrowia planety, która obrazuje, jak radzi sobie świat przyrody, jakie stoją przed nim zagrożenia oraz co to oznacza dla człowieka.

Naukowcy i badacze mierzą zmiany populacji przeróżnych gatunków zwierząt. Ich uwadze nie umykają najmniejsi i najwięksi mieszkańcy planety, badają gnu na sawannie i oceloty w amazońskim lesie deszczowym, a także tysiące innych. Eksperci gromadzą dane, liczą i analizują. Na tej podstawie powstaje wskaźnik LPI (Living Planet Index). Wskaźnik LPI mierzy zmiany względnej liczebności prawie 32 000 populacji 5230 gatunków obejmujących ssaki, ptaki, gady, płazy i ryby.

Od lat wyniki raportu są zatrważające. Okazuje się, że dziś na Ziemi żyje jedynie 31 procent znanych gatunków zwierząt, pozostałe wymarły. 

O wynikach najnowszego raportu WWF porozmawiamy z Dariuszem Gatkowski, ekspertem ds. różnorodności biologicznej w WWF Polska, absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, przyrodnikiem i ekonomistą.

W audycji zajmiemy się też połączniem ekologii z inflacją. Okazuje się, że spada sprzedaż mody zrównoważonej. Kupowanie ubrań produkowanych odpowiedzialnie, ale droższych, było popularne w czasach dobrobytu. Wysoka inflacja sprawia jednak, że zaczynamy myśleć o cenach rzeczy, które kupujemy. To nie zawsze wypada na korzyść naszej planety. Tematem przedstawi Ada Janiszewska. 

***

Na audycję z cyklu "Ratujemy świat" w piątek (09.12) o godzinie 15.05 zaprasza Kasia Dydo.

pj

 

 

Czytaj także

Wegetarianie są wśród nas. Sprawdzamy, kto był pierwszy

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2022 16:00
Niejedzenie mięsa staje się dziś coraz popularniejsze - z troski o zdrowie, klimat, dobrostan zwierząt. - Ale ta dieta znana była już w czasach starożytnych - mówiła Natalia Mętrak-Ruda, autorka książki "Warzywa zjedz, mięso zostaw. Krótka historia wegetarianizmu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak działa Błękitny Patrol WWF? "Nie tylko foki potrzebują pomocy"

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2022 16:56
- Staramy się pomagać fokom, które znajdą się na plaży, ale także m.in. ptakom, które tam gniazdują. Zapewniamy im spokój, a jeśli jest to konieczne - opiekę i pomoc lekarską - wyliczał Paweł Żmuda, wolontariusz WWF. 
rozwiń zwiń