Wegetarianie są wśród nas. Sprawdzamy, kto był pierwszy

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2022 16:00
Niejedzenie mięsa staje się dziś coraz popularniejsze - z troski o zdrowie, klimat, dobrostan zwierząt. - Ale ta dieta znana była już w czasach starożytnych - mówiła Natalia Mętrak-Ruda, autorka książki "Warzywa zjedz, mięso zostaw. Krótka historia wegetarianizmu".
Kto był pierwszym wegetarianinem?
Kto był pierwszym wegetarianinem?Foto: shutterstock.com/P Maxwell Photography

Już prawie 60 proc. Polaków deklaruje chęć ograniczenia spożycia mięsa, a 28 proc. rezygnuje w ogóle z mięsa na rzecz potraw roślinnych. Powody są różne: ekologiczne, etyczne czy zdrowotne, i jeśli dieta wege jest odpowiednio zbilansowana - składają się na nią zdrowe produkty i jest bogata w wartości odżywcze - to faktycznie taki sposób żywienia może być lepszy. Udowadniają to ostatnie badania naukowców z Uniwersytetu w Glasgow, wykonane na próbie 170 tys. osób. 4 tys. badanych zmieniło dietę mięsną na dietę wegetariańską. 13 z 19 badanych markerów u tych osób poprawiło się. Obniżyły się poziom tzw. złego cholesterolu, poziom białka, a poprawił stan serca. 

Jak przekonywała w Czwórce Natalia Mętrak-Ruda, autorka książki "Warzywa zjedz, mięso zostaw. Krótka historia wegetarianizmu", z mięsa rezygnowano właściwie od zawsze. - Już Pitagoras był patronem diety bezmięsnej i sam uznawał, że nie ma potrzeby jedzenia mięsa, mamy na to dowody. Do XIX wieku mówiono o "diecie pitagorejskiej", gdy porzucano mięso - tłumaczyła gość Czwórki. - Dopiero wówczas pojawiło się pojęcie "wegetarianizmu" - mówiła. Jej przygoda z dietą bezmięsną rozpoczęła się ponad 20 lat temu. - Było mi łatwo to zrobić, bo nigdy nie przepadałam za mięsem. Któregoś dnia po prostu oznajmiłam, że nie jem mięsa. Argument etyczny był dla mnie ważny i oczywisty, choć wówczas nie mówiono jeszcze o zmianach klimatycznych - wspominała. 

Posłuchaj
09:52 czwórka wegetarianizm PR4_AAC 2022_10_04-15-19-30.mp3 O historii diety wegetariańskiej opowiada Natalia Mętrak-Ruda (Czat Czwórki) 

Zobacz także:

W swojej książce Natalia Mętrak-Ruda opisuje początki wegetarianizmu, które sięgają starożytności. - Wówczas wysuwano argument, że "jedzenie zwierząt kazi nasze ciała", podczas jedzenia zwierząt stajemy się im bliżsi, a przecież jesteśmy "wyższymi istotami" - opowiadała ekspert. - Korzeni współczesnego wegetarianizmu należy szukać w latach 70. w Stanach Zjednoczonych, bo wówczas zaczęto podnosić kwestie klimatyczne. Dodatkowym argumentem jest zdrowie. Wegetarianizm był dawniej w kontrze do tradycyjnej medycyny, ale dziś już wiemy, że może to być zdrowa dieta - mówiła gość Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Natalia Mętrak-Ruda (autorka książki "Warzywa zjedz, mięso zostaw. Krótka historia wegetarianizmu")

Data emisji: 3.10.2022

Godzina emisji: 15.15

kd/kor

Czytaj także

Wakacje z pupilem. "Spraw, by dla niego lato też było frajdą"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 19:17
Niektórzy zabierają czworonogi na wakacje ze sobą, inni wolą zostawić pupila w domu, pod opieką bliskich lub zawożą swoich podopiecznych m.in. do specjalnego hotelu dla zwierząt. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Normalny czy z mięsem? Rewolucja w "fast foodzie"

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 19:00
Co prawda kanapka z mięsem roślinnym nie brzmi tak atrakcyjnie jak soczysty burger, ale prawdą jest, że coraz więcej popularnych sieciówek typu fast food wprowadza do menu alternatywę dla dań z mięsem.
rozwiń zwiń