Bogna Świątkowska: każde pokolenie ma swój problem do wykrzyczenia

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2019 19:29
Dziennikarka, promotorka kultury, założycielka Fundacji "Bęc Zmiana". Jak to się stało, że Bogna Świątkowska została "matką chrzestną" polskiego rapu?
Audio
  • Bogna Świątkowska: w hip-hopie sztuczność jest natychmiast wyczuwana (40. lat rapu w Czwórce)
Bogna Świątkowska i Kacper Ponichtera
Bogna Świątkowska i Kacper PonichteraFoto: Adrian Zając/Czwórka

Hip-hop wyciąga to, co zwykle jest ukryte. To niewygodna prawda, która odzwierciedla życie Bogna Świątkowska

Potwierdzenie tej tezy można znaleźć choćby w jednym z tekstów Grammatik, w którym raper Eldo opowiada, że to dzięki niej pokochał rap. - To tytuł honorowy, który jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem. Staram się nosić z godnością. Czuję na sobie brzemię odpowiedzialności, by sprostać oczekiwaniom osób, które pamiętają audycję, którą prowadziłam i tym, które mają świadomość, że "Kolorszok" był ważną jakością dla kształtowania się sceny hip-hopowej - wyjaśnia Bogna Świątkowska. 

Analogie pozwalają nam zrozumieć pewne mechanizmy, ale nie należy się do nich zbytnio przywiązywać. Każde pokolenie ma swój problem do wykrzyczenia Bogna Świątkowska

Polska scena hip-hopowa zatem ma matkę, ale kogo można nazwać jej ojcem? Czy hip-hop jest dziś, jak określił to niedawno Jack White, nowym punkiem i czy nadal jest autentyczny? - Hip-hop do nikogo nie należy. Ani do chłopaków z blokowisk, ani tych z bogatych rodzin. To narzędzie do ujawniania prawdy, o której niewygodnie jest mówić.

Jakie były początki sceny hip-hopowej w Polsce? Jakie elementy tej historii można było odnaleźć na wystawie "Zajawka. Śląski hip-hop 1993-2003"? W jaki sposób gatunek wpisał się w historię polskiej transformacji? Jakie zespoły spopularyzowały go w Polsce? Więcej w nagraniu rozmowy.

W audycji także: lekcja skreczu z DJ-em Epromem. Producent wyjaśniał jak skreczować i posługiwać się samplerem. POSŁUCHAJ >>>

***

Tytuł audycji: 40 lat rapu w Czwórce

Prowadzi: Kacper Ponichtera

Gość: Bogna Świątkowska - Dziennikarka, promotorka kultury, prezeska Fundacji "Bęc Zmiana"

Data emisji: 18.12.2019

Godzina emisji: 14.15

ac

Czytaj także

"Everybody's Everything". Powstał film dokumentalny o Lil Peepie

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 11:18
"Everybody's Everything" to tytuł pierwszego pełnometrażowego filmu o Lil Peepie, zmarłym dwa lata temu amerykańskim raperze. Jednym z prekursorów gatunku cloud i emo rapu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pro8l3m: rzucamy sobie wyzwanie

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 14:55
Kilka miesięcy temu Pro8l3m wrócił z drugim albumem długogrającym. "Widmo" nadal wpisuję się w oryginalną stylistykę duetu proponując słuchaczowi więcej syntetycznych brzmień powyżej 90 uderzeń na minutę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śląski hip-hop trafił do muzeum

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 13:00
1993 rok to data założenia zespołu Kaliber 44, 2003 rok to ostatni koncert Paktofoniki. Te daty to też cezura czasowa wyjątkowej ekpozycji "Zajawka. Śląski hip-hop 1993-2003" w Muzeum Śląskim w Katowicach. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

DJ Haem: skreczować uczyłem się na bajkach

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2019 16:20
Naprawdę nazywa się Piotr Jończyk. W połowie lat 90. zainteresował się graffiti, w 1998 zaczął skreczować. - Zajawkę zawdzięczam telewizyjnej stacji muzycznej z Niemiec i konsekwentnie rozwijam ją od ponad 20 lat - mówi DJ Haem i zapraszam na ekskluzywną lekcję scratchingu.
rozwiń zwiń