Obrona pracy dyplomowej - jak to zrobić w dobie pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 19:09
Większość z nas pisze swoją pracę dyplomową w kilka miesięcy, innym udaje się w kilka tygodni. Już w poprzednim semestrze, przez lockdown, sytuacja była utrudniona, a w tym - będzie podobnie. Jak sobie radzić? 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Ivi Lichi

studentki_shutters_1200_Hugo Felix.jpg
Lokum dla studenta w czasach pandemii

- W tym roku warto za pisanie pracy zabrać się wcześniej - tłumaczyła Justyna Pokojska, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego. - Warto też wybrać taki temat, z którym poradzimy sobie samodzielnie, bo nie ma właściwie możliwości bezpośrednich - poza internetem - konsultacji - podkreślała. - Sięgajmy po tematy nieoczywiste: o modzie, muzyce. Jeśli wybierzemy temat, który naprawdę nas interesuje, praca będzie ciekawa, a wnioski nierzadko zaskakujące.

Posłuchaj
22:33 2020_11_17-14-08-35_PR4_Studenci.mp3 Jak wybrać temat pracy dyplomowej i jak ją potem napisać? (Strefa studenta/Czwórka)

shutterstock miasto ludzie 1200.jpg
Przyszłość wielkich miast. Co się zmieni po pandemii?

- Jeśli chodzi o nauki ścisłe najczęściej tematy prac dyplomowych dobieramy do tematyki badań pracowni, którą wybraliśmy jako naszą pracownię licencjacką - mówi Adrianna Cyraniak, która pracę pisała z chemii kwantowej. Jak tłumaczyła, inspiracji można jednak szukać "na każdym kroku". - Wielu naukowców zajmuje się problemami, które bezpośrednio ich dotyczą - tłumaczyła. A jak podkreślał Radosław Lewoń, najłatwiej po prostu zapytać promotora. - Wykładowca sam zaproponuje  nam jeden z tematów - mówił absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - Pamiętajmy, że w trakcie pisania wciąż możemy zmienić zarówno temat pracy, jak i metodykę badań. Terminy są jednak ustalane przez uczelnie - mówił. 

Czytaj także:

Jak tłumaczyła Adrianna Cyraniak, warto też brać udział w konkursach, organizowanych przez uczelnie, na której studiujemy. - Z reguły są tam ciekawe nagrody, bądź - na najlepszych - czekają atrakcyjne oferty pracy - mówiła Adriana Cyraniak. 

***

Tytuł audycji: Strefa Studenta

Prowadzi Weronika Puszkar

Gość: Adrianna Cyraniak (Uniwersytet Gdański), Radosław Lewoń (absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu), Katarzyna Chmur (Uniwersytetu Gdański), Justyna Pokojska (promotor, socjolog, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 17.11.2020

Godz. emisji: 14.05

kd


Czytaj także

"Zadłużony jak polski student". Dlaczego żacy nie mają pieniędzy?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 10:44
Brak finansowej wiedzy, ale też niefrasobliwe gospodarowanie budżetem - to główne przyczyny zadłużenia polskich żaków. Ponad 135 tys. dłużników w Polsce to osoby między 18. a 35. rokiem życia, a ich łączny dług wynosi prawie 555 mln złotych - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zagraniczne studia od stycznia? Sprawdź, jak aplikować

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 13:11
Tegoroczni maturzyści wciąż mogą aplikować na europejskie uczelnie. Wiele uczelni wprowadziło możliwość rozpoczynania roku akademickiego w styczniu. Chodzi m.in. o placówki w Irlandii, Holandii, Danii, we Włoszech, a także Wielkiej Brytanii.
rozwiń zwiń