Do matury coraz bliżej? Co robić w ostatnich dniach?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 20:37
- Najlepsze, co możemy sobie dać, to dystans: zadbanie o zdrowy sen i pełnowartościowe posiłki. Próba zarywania nocy "na ostatnią chwilę" przyniesie więcej szkód niż pożytku - opowiadał nauczyciel Stefan Sawicki. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ insta_photos

shutterstock Gorodenkoff malarstwo obraz farba kobieta 1200.jpg
Gdzie studiują artystyczne dusze?

Można oglądać ekranizacje lektur, wzajemnie się przepytywać, powtarzać materiał samodzielnie, albo "wyluzować" i po prostu odpocząć. Jak przekonywał Stefan Sawicki, który maturę zdawał kilkanaście lat temu, a dziś sam przygotowuje do niej innych, jako nauczyciel - matura to okres podwyższonego stresu, z którym trzeba umieć sobie poradzić. - Zdawałem egzamin z języka angielskiego, geografii i polskiego. W ostatnich dniach przed egzaminem warto zadbać o zdrowy sen i regularne posiłki - opowiadał ekspert. - Próba zarywania nocy i "wbicia materiału do głowy na siłę" przyniesie więcej strat niż korzyści. Organizm, który będzie wyczerpany nie poradzi sobie na egzaminie - tłumaczył. 

Posłuchaj
18:05 studenci matura czwórka 20042021.mp3 Jak efektywnie spędzić ostatnie dnie przed maturą? (Strefa studenta/Czwórka) 

shutterstock_studenci_1200.jpg
Jaki zawód liczy się w pandemii?

Jak podkreślał ekspert, warto rozmawiać ze znajomymi o prognozach dotyczących treści zadań maturalnych, ale także śledzić aktualne informacje dotyczące wydarzeń w Polsce i na świecie. - Matura do egzamin z wiedzy bardzo szerokiej, warto więc móc powiedzieć albo napisać coś nawiązując do współczesności. Należy też uczyć się pod kątem egzaminu z przedmiotu, który jest dla nas najbardziej istotny i może zaważyć na naszej przyszłości - podkreślał Stefan Sawicki. 

Czytaj także:

Zdaniem studentki Oliwii Zontek, do matury można jednak przygotowywać się także "na ostatnią chwilę". - Ostatnie dni przed maturą to był dla mnie czas najbardziej intensywnej nauki. Wszystko starałam się dopiąć na ostatni guzik - wspominała w rozmowie z Czwórką studentka, która egzamin dojrzałości zdawała trzy lata temu, a rozszerzenia napisała z języka angielskiego i matematyki. - Dużo korzystałam z kanałów w internecie. To był intensywna nauka, ale skupiałam się bardziej na powtórkach niż przyswajaniu nowej wiedzy. 

Czytaj także:

Jak podkreślała, w nauce pomogło jej także rozwiązywanie zadań z matur z poprzednich lat. - Część rozwiązywaliśmy wspólnie podczas zajęć, część robiłam potem sama w domu - wspominała gość Czwórki. Tegorocznym maturzystom radziła, by - zwłaszcza jeśli chcą zdawać egzamin dojrzałości z języka obcego - zebrać całą gramatykę, ale przede wszystkim "osłuchać się" z zadaniami, by nie dać się zaskoczyć podczas egzaminu.

***

Tytuł audycji: Strefa Studenta

Prowadzi: Weronika Puszkar

Goście: Oliwia Zontek (studentka), Stefan Sawicki (nauczyciel)

Data emisji: 20.04.2021

Godz. emisji: 14.08

kd

Czytaj także

Matura 2021. Matematyka - praktyczne kompendium wiedzy

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 15:00
Pomagamy Wam przygotować się do matury z matematyki. W materiale znajdziecie m.in. sposoby na rozwiązywanie zadań i problemów z takich obszarów tematycznych jak funkcja kwadratowa, rachunek prawdopodobieństwa, statystyka czy logarytmy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matura 2021. Język polski - praktyczne kompendium wiedzy

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 18:43
Zapraszamy do wspólnej nauki. Specjalnie dla Was powtarzamy zadania maturalne z języka polskiego z ubiegłych lat i tłumaczymy podstawowe zagadnienia, które będą mogły przydać się tegorocznym abiturientom.
rozwiń zwiń