Na wakacje z legitymacją studencką. Za granicę lepiej wziąć ISIC

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2022 17:28
Do wakacyjnego bagażu większość z nas pakuje kremy do opalania, sandały, nakrycie głowy, portfel i dokumenty. Studenci szczególnie powinni pamiętać o swojej legitymacji, która upoważnia do wielu zniżek - by mieć ulgi za granicą, warto wyrobić kartę ISIC. 
Z powodu inflacji ceny turystyki zagranicznej wzrosły o ok. 30 proc.
Z powodu inflacji ceny turystyki zagranicznej wzrosły o ok. 30 proc.Foto: Shutterstock.com/Dmitry Molchanov

Legitymację studencką kojarzymy głównie z ulgami na przejazdy komunikacją miejską czy kolejową, wyjściami do kina czy do studenckich klubów. Jednak okazuje się, że świat studenckich zniżek jest dużo większy. 

Kiedy działa legitymacja studencka?

- Z legitymacji studenckiej możemy korzystać przez cały okres studiowania: od 1 października, w roku, w którym rozpoczynamy studia, aż do obrony pracy magisterskiej - mówi Karolina Grzesiak, przewodnicząca Niezależnego Zrzeszenia Studentów. - Legitymację otrzymujemy wraz z rozpoczęciem naszego pierwszego roku akademickiego. Do tego czasu korzystamy ze zniżek uczniowskich - dodaje. 

Wielu studentów dziś decyduje się na studia dwustopniowe. - Gdy bronimy pracy licencjackiej, nasza legitymacja obowiązuje aż do 31 października tego samego roku i możemy z niej korzystać. Na czas jej obowiązywania nie ma wpływu nasza decyzja, czy kontynuujemy studia czy nie - wyjaśnia gość Czwórki. - Jeśli zaś chodzi o studia magisterskie, to w dniu obrony dyplomu nasza legitymacja traci ważność i musimy ją zwrócić do sekretariatu - tłumaczy. 

Kiedy warto mieść kartę ISIC i czym ona jest?

Nasza, wydawana na polskich uczelniach, legitymacja studencka jest dokumentem potwierdzającym status studenta w Polsce. Niestety bardzo często, okazując ją za granicą, możemy natrafić na problemy ze zniżkami. - Ludzie kontrolujący nasze dokumenty nie wiedzą, co to za dokument, nie wiedzą, jak on wygląda - tłumaczy Jakub Persjanow, wiceprzewodniczący Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej. - W przypadku wyjazdów zagranicznych polecamy założenie karty ISIC, czyli międzynarodowej legitymacji studenckiej, honorowanej na całym świecie - dodaje. 

Karta ISIC może być niezwykle przydatna Polakom, którzy studiują za granicą i od czasu do czasu przyjeżdżają do domu. - Takie osoby nie mają dokumentu polskiej uczelni. Zagraniczne legitymacje działają w Polsce, jednak dla swego bezpieczeństwa i komfortu warto mieć ISIC, honorowany przez wszystkie instytucje - wyjaśnia rozmówca Weroniki Puszkar. 


Posłuchaj
16:01 czwórka strefa studenta 16.08.2022.mp3 Do jakich ulg upoważnia nas legitymacja studencka, a co daje nam ISIC? (Czwórka/Strefa Studenta)

 

Karolina Grzesiak podkreśla, że polska legitymacja studencka przysługuje wszystkim studentów, niezależnie od tego, w jakim trybie studiują - dziennym, zaocznym czy wieczorowym. Podobnie jest z kartą ISIC, którą można wyrobić już po ukończeniu dwunastego roku życia, nie ma on górnej granicy wieku użytkownika - trzeba tylko być studentem lub uczniem. 

Zniżki dla studentów

Najbardziej popularne zniżki, które przysługują każdemu studentowi, to te na pociągi czy bilety komunikacji miejskiej. Studenci z legitymacją zapłacą też taniej za bilety do kin, teatrów, muzeów, klubów i dyskotek. Okazuje się, że ze studenckim dokumentem można też taniej zjeść. Karolina Grzesiak i Jakub Persjanow zgodniej podkreślają, że zawsze warto pytać o zniżki. Ostatnio studencką ofertę wprowadziło też wiele parków rozrywki, basenów. 

Przemysław Wojciechowski ze Stowarzyszenia Almatur ISIC Polska szczególnie przekonuje do założenia karty ISIC, która jest honorowana na całym świecie, a przysługuje studentom uczelni państwowych i prywatnych, wszystkich rodzajów studiów. 

- Jest mnóstwo benefitów, które przysługują posiadaczom legitymacji ISIC, tzw. zniżek komercyjnych, wśród nich są ulgi w restauracjach, przy rezerwacji noclegów, w sklepach znanych marek, na basenach - wymienia gość Czwórki. - Nasza karta jest mocno powiązana z aktywnymi ludźmi, którzy podróżują, zwiedzają, uprawiają sporty. Jej celem jest sprawienie, żeby studenci z całego świata mieli dostęp do tych samych zniżek - dodaje. 

Kartę ISIC możemy wyrobić sobie w biurze jej przedstawiciela lub online. W obu wypadkach należy przedstawić dokument świadczący o tym, że jesteśmy uczniem lub studentem. 

***

Tytuł audycji: Strefa Studenta

Prowadzi: Weronika Puszkar 

Gość: Karolina Grzesiak (przewodnicząca Niezależnego Zrzeszenia Studentów), Jakub Persjanow (wiceprzewodniczący Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej), Przemysław Wojciechowski (Stowarzyszenia Almatur ISIC Polska)

Data emisji: 16.08.2022

Godz. emisji: 14.14

pj

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski student w Holandii. Jak znaleźć mieszkanie?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2022 20:00
Coraz więcej polskich maturzystów wybiera studia zagraniczne. W ostatnim czasie rośnie zainteresowanie Holandią, tam większość kierunków można studiować po angielsku. Jest jeden problem - chętnych jest więcej niż dostępnych na miejscu mieszkań.
rozwiń zwiń