Erasmus - szansa na zagraniczne studia

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2023 22:20
Erasmus swą nazwa nawiązuje do imienia Erazma z Rotterdamu. Program umożliwia studiowanie lub praktyki studenckie za granicą. Co trzeba o nim wiedzieć? 
Program Erasmus to szansa na nawiązanie licznych przyjaźni
Program Erasmus to szansa na nawiązanie licznych przyjaźniFoto: shutterstock/View Apart

W Polsce program Erasmus istnieje od 1998 roku, a jego popularność rośnie. Polscy studenci najchętniej w ramach programu wyjeżdżają do Hiszpanii, Włoch, Niemiec i Portugalii. Dużym powodzeniem wśród studentów zagranicznych cieszą się np. polskie uczelnie techniczne, medyczne, znacznie mniej popularne są studia na takich kierunkach jak prawo czy nauki humanistyczne.


Erasmus przepustką do światowych uczelni

- Właściwie obecnie w programie Erasmus możemy wyjeżdżać na cały świat. Oczywiście najbardziej popularna odmiana to jest ten klasyczny Erasmus skierowany do krajów Unii Europejskiej, członkowskich i stowarzyszonych z tym programem - mówi Monika Satała, koordynator programu Erasmus+ z Uniwersytetu Warszawskiego. - Jeśli chodzi o Uniwersytet Warszawski, to nasza uczelnia największą liczbę umów ma zawarte z krajami Hiszpanii, Włoch, Niemcami czy też Francją. Stąd największa liczba studentów wyjeżdża właśnie do tych krajów.

Jeśli już wybierzemy zagraniczną uczelnię, na którą chcemy pojechać, trzeba sprawdzić, czy nasza macierzysta Alma Mater posiada umowę na wymianę na danym kierunku. - Na Uniwersytecie Warszawskim za umowę odpowiadają wydziały. Mamy też powołanych koordynatorów, którzy są osobami kontaktowymi dla studentów studiujących na poszczególnych kierunkach - tłumaczy gość Czwórki. - Koordynatorzy mogą podpowiedzieć, z jakiej oferty dany kierunek może skorzystać, tak, żeby ich program był zbliżony. To pomoże uniknąć kłopotów po powrocie na swoją uczelnię. 

Zobacz także: 


Sesja na zagranicznej uczelni

Jak wygląda zaliczanie egzaminów na zagranicznej uczelni? Jak zapewnia rozmówczyni Marty Hoppe, student, który wyjedzie za granicę w ramach Programu Erasmus i pozytywnie zda tam sesję, ma zaliczone przedmioty. Obowiązkowo są one doliczone do toku studiów na macierzystej uczelni. Tym samym student po pozytywnym zaliczeniu sesji powinien przejść na kolejny rok studiów.


Koszty utrzymania 

- Przede wszystkim, zanim ktoś zdecyduje się na wyjazd, musi sprawdzić, jaki jest koszt życia i mieszkania w danym kraju. Bo nie ukrywamy, że piętą achillesową programu jest zakwaterowanie - opowiada specjalistka. - Wszystkie uczelnie mają miejsca w akademikach, ale z reguły jest ich za mało, żeby obdzielić wszystkich studentów przyjeżdżających na daną uczelnię.

Należy więc liczyć się z wynajmem lokum na mieście. W tym, jak podpowiada Monika Satała, może pomóc Erasmus Student Network. Istnieje także wiele grup w mediach społecznościowych, na których studenci wymieniają się informacjami.

Stypendium na Erasmusa

Uczestnicy programu mogą liczyć na wsparcie swojej uczelni w postaci stypendium. - Trzeba pamiętać, że program Erasmus mówi o dofinansowaniu wyjazdu, a nie sfinansowaniu pełnych kosztów - zauważa gość audycji. - Czyli każdy, kto szykuje się do wyjazdu, powinien mieć własne zaplecze finansowe, żeby dołożyć do stypendium. Obecnie stawki wzrosły, a student zakwalifikowany na Uniwersytecie Warszawskim, wyjeżdżający do droższych krajów, może liczyć na stypendium w wysokości 670 euro miesięcznie. Wyjeżdżając do tych, gdzie koszty utrzymania są podobne do Polski, otrzymają 600 euro miesięcznie.


Posłuchaj
23:23 Czwórka/Strefa Studenta - Erasmus 16.05.2023.mp3 O programie Erasmus opowiada Monika Satała, uczelniany koordynator Programu ( Strefa Studenta/Czwórka)

 

Aplikacja do Programu Erasmus

Żeby wziąć udział w programie, konieczne jest złożenie odpowiednich dokumentów. Najczęściej są to CV, list motywacyjny z uzasadnieniem wyboru kierunku i uczelni zagranicznej. - Często do tego może być rozmowa kwalifikacyjna w języku, w którym będzie student studiował, aby sprawdzić poziom zaawansowania. Po zakwalifikowaniu nasze biura, we współpracy z zagranicą, wysyłają nominacje już do poszczególnych uczelni partnerskich - tłumaczy Monika Satała. - Każda uczelnia zagraniczna może mieć z kolei inny zestaw dokumentów, które student musi przesłać, a także inne wymagania w zależności od kryteriów danej uczelni.

***

Tytuł audycji: Strefa Studenta

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Monika Satała (koordynator programu Erasmus+, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 16.05.2023

Godz. emisji: 14.15


aw

Czytaj także

Erasmus w Mediolanie. "Dużo nauki, głośni ludzie, piękne widoki"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2019 11:00
- Każdej osobie, która rozpoczyna studia radzę, żeby pojechała na Erasmusa dwa razy. To jest najlepsza rzecz jaką można zrobić ucząc się w szkole wyższej - przekonuje Natalia Kondratiuk-Świerubska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń