Matura 2021. Język polski - praktyczne kompendium wiedzy

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 18:43
Zapraszamy do wspólnej nauki. Specjalnie dla Was powtarzamy zadania maturalne z języka polskiego z ubiegłych lat i tłumaczymy podstawowe zagadnienia, które będą mogły przydać się tegorocznym abiturientom.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Yulai Studio

okulary książki czytanie lektura 1200.jpg
Poradnik maturzysty. "Proces" - posłuchaj w przerwie od nauki

Jedno z zadań na maturze z języka polskiego w 2017 roku brzmiało tak: Które środki językowe nadają tekstowi Ryszarda Koziołka charakter subiektywny? Podkreśl TAK, jeżeli dany środek językowy nadaje taki charakter, albo NIE – jeżeli nie nadaje. Tekst dołączony był w arkuszu maturalnym. W Czwórce powracamy więc m.in. do tego polecenia, by sprawdzić, jak maturzyści powinni byli poradzić sobie z nim praktyce. Zajrzeliśmy także do arkuszy maturalnych z 2015 roku, by przyjrzeć się różnicom między perswazją a manipulacją językową. Wśród naszych zagadnień powtórkowych znalazły się także tekst subiektywny i obiektywny. Sprawdziliśmy m.in., jak je rozpoznać. 

Posłuchaj
03:09 Matura 1.mp3 Matura z Czwórką - język polski. Rozwiązujemy szczególne zadanie z 2016 roku

Posłuchaj
03:31 Matura 2.mp3 Matura z Czwórką - język polski. Rozwiązujemy zadanie z 2017 roku

Posłuchaj
02:32 Matura 3.mp3 Matura z Czwórką - język polski. Różnice między perswazją a manipulacją językową

Posłuchaj
03:41 Matura 4.mp3 Matura z Czwórką - język polski. Powtórka funkcji językowych

Czytaj także:

W tegorocznych powtórkach do matury z języka polskiego zajrzeliśmy także m.in. do funkcji językowych. Pytanie dotyczące tego zagadnienia występowało m.in. na maturze w 2014 roku. - Do rozwiązania ówczesnego zadania powinna wystarczyć znajomość znaczenia czterech podstawowych funkcji językowych. Są to funkcje: fatyczna, informacyjna, impresywna i ekspresywna - mówiła wówczas ekspert w rozmowie z Czwórką.

Posłuchaj
03:49 Matura 5 nowe.mp3 Matura z Czwórką - język polski. Czym różni się przykład od argumentu?

Posłuchaj
03:42 Matura 6.mp3 Matura z Czwórką - język polski. Jak napisać pracę, by zdobyć jak najwięcej punktów?  

Sprawdzaliśmy też, czym różni się przykład od argumentu i jak zbudowana powinna być nasza maturalna praca, byśmy dzięki niej mogli zdobyć maksymalną liczbę punktów. Uczyliśmy się też na błędach... innych maturzystów. - Jeśli zwrócimy na nie uwagę, nasze egzaminy powinny pójść śpiewająco - podkreślał gospodarz audycji Patryk Kuniszewicz.  

Czytaj także:

***

W ubiegłym roku materiały do matury z języka niemieckiego powtarzaliśmy m.in. w audycji Stacja Nauka, a przygotowywała je Weronika Puszkar. 

Czytaj także

Matura 2021. Fizyka - praktyczne kompendium wiedzy

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 16:03
- Nie ma szans w miesiąc przygotować się do matury z fizyki od podstaw, ale z całą pewnością ucząc się regularnie i wydajnie przez ten czas można poprawić swój wynik nawet o 30 procent - przekonywał popularyzator nauki Bartłomiej Łukaszewski. Jak to zrobić? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matura 2021. Matematyka - praktyczne kompendium wiedzy

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 15:00
Pomagamy Wam przygotować się do matury z matematyki. W materiale znajdziecie m.in. sposoby na rozwiązywanie zadań i problemów z takich obszarów tematycznych jak funkcja kwadratowa, rachunek prawdopodobieństwa, statystyka czy logarytmy.
rozwiń zwiń