Ostatni dzień matur. Dziś były m.in. egzaminy z matematyki i geografii w językach obcych

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2023 14:30
Wtorek to ostatni dzień matur pisemnych, w którym uczniowie zdawali egzaminy z matematyki, geografii, chemii, fizyki, biologii i historii w językach obcych. Przez cały czas trwania matur reporterzy Czwórki towarzyszyli abiturientom. 
Maturzyści zakończyli egzamin pisemny z języka polskiego
Maturzyści zakończyli egzamin pisemny z języka polskiegoFoto: PAP/Marcin Bielecki

We wtorek, 23 maja, zaplanowano ostatnie zmagania abiturientów z egzaminami. W pisemnej formie zmierzą się z matematyką, geografią, chemią, fizyką, biologią, historią w językach obcych. 

W ostatnich dniach maturzyści napisali już obowiązkową maturę z języka polskiego, zmagali się z egzaminami z języków obcych na poziomie podstawowym, a w poniedziałek 8 maja przystąpili do egzaminu z matematyki. 9 maja to dzień, w którym uczniowie szkół ponadpodstawowych pisali egzamin z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym, a także z filozofii. W środę, 10 maja, abiturienci podchodzili do egzaminów z wiedzy o społeczeństwie, a także z języka niemieckiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym. 11 maja zdawali biologię i język rosyjski na rozszerzonym i dwujęzycznym poziomie. 12 maja maturzyści napisali egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym, a także z języka francuskiego na rozszerzonym i dwujęzycznym poziomie. 15 maja matury napisali ci, którzy wybrali egzamin z chemii i historii muzyki. 16 maja abiturienci przystąpili do pisania egzaminu z geografii i języków mniejszości narodowych, a 17 zdawali egzaminy na poziomie rozszerzonym - rano z języka polskiego, a po południu egzaminy z języków mniejszości narodowych. 18 maja maturzyści zdawali egzaminy z historii i języka włoskiego. 19 maja uczniowie przystąpili do egzaminów z fizyki i historii sztuki. Oba na poziomie rozszerzonym.

W Czwórce każdego dnia towarzyszymy uczniom w przygotowaniach do tegorocznych egzaminów dojrzałości, przypominamy niezbędne zagadnienia i działy z kolejnych przedmiotów. Na bieżąco rozmawiamy z ekspertami, relacjonujemy wydarzenia w szkołach, ale i powtarzamy materiał.  

W audycji "Pierwsze słyszę" 4 maja po godz. 8.40 zajrzeliśmy do jednego z warszawskich liceów. To dzień rozpoczęcia matur, więc mówiliśmy o nastrojach wśród uczniów i nauczycieli tuż przed pierwszym egzaminem.

Zachęcamy także do powtarzania materiału, by w kolejnych dniach egzaminów dojrzałości również wychodzić z sali z poczuciem satysfakcji. W "Stacji Nauka", po godz. 12.00: 

4 maja (czwartek) - zaprosiliśmy na analizę tematów, które pojawiły się na egzaminie z języka polskiego, a także pierwsze wrażenia maturzystów,

5 maja (piątek) - zaprosiliśmy na relację Oliwii Krettek, która tuż po maturze z języka angielskiego rozmawiała z maturzystami z XXVII Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Warszawie,

8 maja (poniedziałek) - zaprosiliśmy na relację Weroniki Puszkar, która o pierwsze wrażenia pytała uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Bydgoszczy. 

9 maja (wtorek) - odbyły się matury z rozszerzonego języka angielskiego i filozofii,

10 maja (środa) - maturzyści zdawali WOS i rozszerzony język niemiecki. 

11 maja (czwartek) - rano odbył się egzamin z biologii, po południu uczniowie przystąpili do egzaminów z języka rosyjskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym.

12 maja (piątek) rano maturzyści przystąpili do egzaminu z matematyki na poziomie rozszerzonym, po południu do egzaminu z języka francuskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym.

15 maja (poniedziałek) rano uczniowie pisali egzamin z chemii, po południu egzamin z historii muzyki.

16 maja (wtorek) rano odbył się egzamin z geografii, po południu egzaminy z języków mniejszości narodowych (języka białoruskiego, języka litewskiego i języka ukraińskiego) na poziomie podstawowym.

17 maja (środa) rano maturzyści zdawali egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, po południu egzaminy z języków mniejszości narodowych na poziomie rozszerzonym.
18 maja (czwartek) rano był egzamin z historii, po południu egzaminy z języka włoskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym.
19 maja (piątek) rano maturzyści zdawali egzamin z fizyki, po południu z historii sztuki.
22 maja (poniedziałek) odbyły się egzaminy z informatyki oraz języków: kaszubskiego, łemkowskiego i łacińskiego. Wszystkie na poziomie rozszerzony.
Na 23 maja (wtorek) to już ostatnie zmagania abiturientów z egzaminami. W pisemnej formie maturzyści zdawali matematykę, geografię, chemię, fizykę, biologię i historię w językach obcych. 

Zobacz także:

W czasie intensywnej nauki i przygotowań do tego jednego z najważniejszych okresów w życiu warto pamiętać także o chwilach wytchnienia i relaksu, dzięki którym nasza praca będzie bardziej efektywna. Jak tłumaczył w rozmowie z Czwórką Filip Jach, doradca filozoficzny, coach i trener mocy - relaks jest niezbędnym elementem każdej pracy, zwłaszcza angażującej umysł.

- Redukcja stresu to kwestia indywidualna, ale matura obwarowana jest wieloma schematami, które warto rozbijać - podkreślał. - Już starożytni filozofowie bardzo sobie cenili spokój i relaks. Choć pełnili ważne funkcje - byli protoplastami medyków, brali też udział w walkach, stając do broni, jeśli była taka potrzeba, uczyli jak żyć, zakładali szkoły - potrafili znaleźć czas na odpoczynek - mówił ekspert. 

***

mat. pras/kd/aw/pj

Czytaj także

Matura 2023 z Czwórką: powtórki materiału, pomoce naukowe

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2023 07:50
W Czwórce towarzyszymy maturzystom w przygotowania do tegorocznych egzaminów dojrzałości. Powtarzamy materiał, przypominamy niezbędne zagadnienia i działy z kolejnych przedmiotów, zaproszamy także na rozmowy z ekspertami. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matura 2023. Język polski - "Zemsta" Aleksandra Fredry oglądaj ją na ekranie

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2023 15:00
Matury tuż i czasu do nauki coraz mniej, więc jeśli nie uda się przeczytać lektury, można sięgnąć po jej filmową wersję. Tym razem mówimy o adaptacjach "Zemsty" Aleksandra Fredry. 
rozwiń zwiń