San Marino - poznaj tajemnice tego minipaństwa

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 17:55
Zastanawialiście się, jak żyje się w stolicy państwa, które mieści się w dziesiątce najmniejszych krajów świata? San Marino jest jednocześnie nazwą miasta i enklawy położonej na terenie Włoch.
Flaga San Marino
Flaga San MarinoFoto: Shutterstock/sabatmovie

W audycji wybierzemy się na spacer w jego średniowiecznych murach. Historia San Marino sięga zamierzchłych czasów. Pod koniec IX wieku, jak wiele innych włoskich miast, San Marino stało się komuną miejską - miało własny samorząd, ustrój podobny do tego, który dominował w greckich miastach-państwach. W 1291 roku zostało uznane za niepodległe przez Państwo Kościelne.
San Marino jako jedno z nielicznych państw włoskich nie stało się częścią Włoch w wyniku jednoczenia tego kraju w II połowie wieku XIX. 

Podczas naszej wycieczki zajrzymy do dawnego więzienia, w którym zachowały się 200-letnie graffiti pewnego rzezimieszka znudzonego odbywaniem kary.

Nie zabraknie opowieści o dawnej świetności miasta z kamienia. Wydawać by się mogło, że niewiele będzie w stanie nas tam zaskoczyć... A jednak, to pod San Marino znajdziecie jedyną w Europie świątynię szintoistyczną!

Spotkamy się też z Moniką i Bartkiem, twórcami bloga raczejtrampki.pl. Piszą, że ich blog to opowieść o podróżach, vanlife i przeróbce busa na kampera. Znajdziemy tam podróżnicze inspiracje i porady, dowiemy się, jak zbudować własnego kampera. Nasi goście postanowili przestać żyć w pośpiechu, żyć "byle do". Patrząc na ludzi ze swego otoczenia, na to, jak są zabiegani, ciągle coś muszą i nie mają na nic czasu, stwierdzili, że oni tak nie chcą. O tym opowiedzą w Czwórce.  

***

Na audycję "Światła wielkiego miasta" - w sobotę (28.05) o godz. 10.05 - zaprasza Martyna Matwiejuk.

pj

Czytaj także

Kowno - Europejska Stolica Kultury 2022. Kusi muralami i architekturą

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2022 11:10
- Dawna stolica Litwy to miasto nieoczywiste turystycznie, ale to świetny cel podróży. Ma do zaoferowania naprawdę wiele, przede wszystkim miłośnikom street artu i modernistycznej architektury - mówiła Zofia Jurczak, podróżniczka i blogerka. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bratysława - miasto pogranicza. Starówka nie jest tam najciekawsza

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 12:00
Bratysława to stolica Słowacji, leżąca tuż przy granicy dwóch innych państw: Austrii i Węgier. Często pomijana na turystycznym szlaku, ma sporo do zaoferowania. UFO czy odwrócona piramida to tylko część z jej atrakcji. 
rozwiń zwiń