Polskie Radio
Section05
Kowno

Prezydent Duda na konferencji "Idea of Europe": przyszłość Europy wymaga odważniejszych działań

Prezydent Andrzej Duda powiedział w Kownie, że "bezpieczna Europa to taka, w której Rosja ponosi klęskę polityczną, wojskową i gospodarczą. Europa musi być zjednoczona i silna". - Przyszłość Europy wymaga odważniejszych i bardziej zdecydowanych działań, niż kiedykolwiek wcześniej - ocenił.
Zobacz więcej na temat:  Kowno bezpieczeństwo wojna na Ukrainie Andrzej Duda dyplomacja Rosja ŚWIAT Europa wojna 2022

Prezydent Andrzej Duda w Kownie. W planie konferencja "The Idea of Europe" i spotkanie z przywódcami regionu

Prezydent Andrzej Duda przybył w wieczorem na Litwę, gdzie w piątek spotka się z prezydentami Litwy, Łotwy i Rumunii. Polski przywódca weźmie także udział w międzynarodowej konferencji "The Idea of Europe" organizowanej przez Uniwersytet Witolda Wielkiego w Kownie pod patronatem prezydenta Litwy Ginatasa Nausedy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Litwa Kowno Andrzej Duda prezydent

TYLKO U NAS "Nie jestem tylko Litwinem, tylko Polakiem". Dziennik Römera

- Dla mnie więc osobiście  zatarg (Polaków i Litwinów) jest tragedią i wszystko, co dolewa oliwy do ognia i jątrzy, boli mnie niewypowiedzianie. Czuję się samotny jak człowiek, którego rasa wyginęła i który sam jeden z niej pozostał, niezrozumiany już przez nikogo –  tak pisał Michał Römer w 1921 roku. Nakładem wydawnictwa KARTA wydano dzienniki tej niezwykłej postaci czasów międzywojnia. Według wydawców dzienników miał w sobie miłość i do Polski, i do Litwy, ale historia zmuszała go do nieprostych i bolesnych decyzji.
Zobacz więcej na temat:  Litwa TYLKO U NAS Kowno Wilno Lucjan Żeligowski