Redakcja Polska

W Kownie na Litwie został zasadzony dąb upamiętniający Krzysztofa Pendereckiego

14.07.2021 12:36
W Ogrodzie Botanicznym w Kownie został zasadzony dąb upamiętniający Krzysztofa Pendereckiego. Wybitny polski kompozytor i dyrygent zmarł w ubiegłym roku. Na Litwie bywał wielokrotnie.
Audio
  • Dąb Krzysztofa Pendereckiego w Kownie. Relacja Kamila Zalewskiego [posłuchaj]
Krzysztof Penderecki
Krzysztof PendereckiShutterstock/wjarek

Polski kompozytor interesował się botaniką, a przede wszystkim hodowlą drzew. Dlatego Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie stworzył w tym roku wirtualny "Ogród Pendereckiego". Jest to specjalna platforma, która pozwala internautom zapoznać się nie tylko z twórczością artysty, ale też z jego pasją. Zainicjowana została też akcja poszerzania ogrodu. Dołączył do niej Instytut Polski w Wilnie, który jest jednym z organizatorów dzisiejszego zasadzenia dębu w Kownie.

Jak mówi Polskiemu Radiu Andrzej Kierulis z Instytutu Polskiego w Wilnie, w byłej stolicy Litwy powstała symboliczna alejka zasłużonych Polaków. - Mamy tam dąb poświęcony prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, buk poświęcony Tadeuszowi Kościuszce czy róże Fryderyka Chopina - wyjaśnia. W wydarzeniu wzięli udział m.in. przedstawiciele różnych instytucji artystycznych na Litwie, w tym kierownik Kowieńskiej Filharmonii Państwowej Justinas Krepšta czy kompozytor Giedrius Kuprevičius. - Cieszymy się, że wiele poważnych instytucji z Kowna i Wilna zaangażowało się w to wydarzenie. Świadczy to o wielkości Krzysztofa Pendereckiego i ciepłych uczuciach wobec niego - dodaje Kierulis.

Podczas uroczystości wystąpiła klarnecistka z Kowieńskiej Państwowej Filharmonii Amelija Lapinskaite. Artystka wykonała dwie miniatury Krzysztofa Pendereckiego.

IAR/dad

Polskie badania potwierdzają, że szczepienia skutecznie chronią przed ciężkim COVID-19

14.07.2021 10:31
Hospitalizacje z powodu COVID-19 osób w pełni zaszczepionych zdarzają się bardzo rzadko – wynika z badania polskich naukowców, które opublikowało czasopismo "Vaccines". Świadczy to o wysokiej skuteczności szczepień w zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi tej choroby.

Amerykańskie czołgi Abrams dla Sił Zbrojnych RP. Noszą miano "niezniszczalnych"

14.07.2021 10:38
Ministerstwo obrony narodowej zapowiedziało w środę pozyskanie przez Polskę czołgów podstawowych Abrams. Mowa o najnowszej wersji, M1A2 Abrams SEPv3, używanej od 2020 r. podstawowego czołgu amerykańskiej armii, który jest w służbie od początku lat 80. Czołg M1 Abrams cieszy się sławą "niezniszczalnego" i jest jednym z symboli potęgi amerykańskiej armii.

Rewizje u działaczy Centrum Praw Człowieka Wiasna

14.07.2021 13:05
Aktywiści Centrum Wiasna, które monitoruje sytuację praw człowieka na Białorusi, informują w środę o rewizjach w mieszkaniach pracowników centrum. Funkcjonariusze weszli również do biura Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.