The Beatles i herbata - wizytówki Londynu

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2022 12:00
Jadąc na kilka dni do Londynu, nie sposób poznać wszystkich tajemnic tej wyjątkowej metropolii. - Ale warto spojrzeć na to miasto oczami członków zespołu The Beatles i koniecznie napić się herbaty - mówi dziennikarka podróżniczka Martyna Matwiejuk. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/John B Hewitt

Londyn to stolica muzyki, kultury, mody, sztuki. Każdy wie, że wybierając się do stolicy Wielkiej Brytanii, należy zobaczyć Big Bena i Westminster Palace, wybrać się na Trafalgar Square, zerknąć na Buckingham Palace i przejechać przez most ikonę, czyli Tower Bridge. Do tego obowiązkowo należy odwiedzić kilka muzeów.

Herbata - zaproszenie do głębokiej rozmowy

Londyn jest stolicą o wielu obliczach, ale czymś, co spaja Anglię z innymi krajami Wielkiej Brytanii, jest herbata. - Dla Anglików herbata  to przede wszystkim spotkanie. Mniej ważna jest ceremonia zaparzania i picia, bardziej liczy się to, że podając herbatę, pokazujemy drugiej osobie, że chcemy jej wysłuchać. To zaproszenie do głębokiej rozmowy - opowiada autorka audycji. - Napój dotarł do Londynu w 1660 roku, do jednego z coffee house’ów. Od samego początku był towarem luksusowym, droższym nawet niż kawa. Herbatę traktowano jako napój leczniczy, co potwierdzają najnowsze badania. Wynika z nich, że wprowadzenie herbaty do Wielkiej Brytanii zmniejszyło śmiertelność jej obywateli, ponieważ zdecydowana większość ludzi zaczęła używać przegotowanej wody do jej zaparzania.  

Spodek zostaw w spokoju

George Orwell pisał, że herbata jest jednym z filarów cywilizacji w tym kraju, a sposób jej przyrządzania z mlekiem wywołuje gwałtowne spory. - Niezależnie od tego, którą strategię przyjmiecie, w jakiej temperaturze będziecie to mleko wlewać i w którym momencie, najważniejsze jest to, żeby pamiętać o odpowiedniej filiżance i spodeczku. Bo w Anglii raczej nie pije się herbaty z kubka - dodaje Martyna Matwiejuk. - Jeśli spodek stoi na stole, nie ruszajmy go. Bierzemy go do ręki tylko wtedy, gdy pijemy herbatę na stojąco albo robimy to w miejscu, w którym nie mamy gdzie odstawić filiżanki.


Londyn - panorama miasta Londyn - panorama miasta

Sprawdź także:

Londyn śladami The Beatles  

Londyn od wieków inspirował artystów, pisarzy, poetów, malarzy, filmowców oraz projektantów. I choć zespół The Beatles pochodzi z Liverpoolu, to i stolica Anglii jest ważną kartą w ich karierze. Martyna Matwiejuk proponuje zwiedzanie Londynu właśnie szlakiem tego kultowego zespołu. - Zacznijmy od British Library, w której znajdują się kartki urodzinowe, rękopisy tekstów piosenek, listy, zdjęcia, pocztówki - wszystko, co Beatlesami związane - opowiada podróżniczka i dziennikarka. - Potem warto wybrać się na ulicę Abbey Road, która widnieje na okładce albumu właśnie pod takim tytułem. Dziś zebra na Abbey Road przyciąga wielu turystów, a najtłumniej jest tu 8 sierpnia, w rocznicę zrobienia legendarnego zdjęcia przez Iana Macmillana w 1969 roku. 

Okładka płyty "Abbey Road" The Beatles Okładka płyty "Abbey Road" The Beatles

Gdzie mieszka Paul McCartney?

Kolejne miejsca na liście Martyny Matwiejuk to Abbey Road Studio, w którym zarejestrowano jedną z najważniejszych płyt w historii muzyki, oraz znajdujący się nieopodal dom Paula McCartneya. - Co ciekawe, kiedy muzyk przyjeżdża do Londynu, nadal zdarza mu się tam zatrzymywać, bo nieruchomość jest jego własnością - dodaje autorka audycji.   

Paul McCartney serwis specjalny <<< TUTAJ >>>

Posłuchaj
10:04 CZWÓRKA Swiatla wielkiego miasta - londyn 18.06.2022.mp3 Londyn poza turystycznym szlakiem - co zobaczyć w stolicy Wielkiej Brytanii? (Światła wielkiego miasta/Czwórka)

***

Tytuł audycji: "Światła wielkiego miasta"

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Data emisji: 18.06.2022

Godzina emisji: 10.08

kul


Czytaj także

Londyn i popkultura - nietypowy przewodnik

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2015 13:00
Gościem audycji "Stacja Kultura" będzie Robert Ziębiński - autor książki "Londyn. Przewodnik popkulturowy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

San Marino. Minipaństwo na pół dnia

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2022 13:45
Przez wielu uważane za pierwszą republikę na świecie - San Marino - jest jednocześnie nazwą miasta i enklawy położonej na terenie Włoch. Zachwyca przyrodą, a także średniowiecznymi fortyfikacjami, placami i domami. 
rozwiń zwiń