Zielona herbata - dla zdrowia, urody i na nowotwory

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 16:00
Zielona herbata pobudza równie dobrze jak kawa, wpływa pozytywnie na koncentrację, w dodatku może być naszym eliksirem młodości. Nowe badania sugerują również, że przeciwutleniacz, który znajduje się w zielonej herbacie, zwiększa poziom ważnego białka przeciwnowotworowego, znanego jako "strażnik genomu".
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Deenida

kobieta szczęście radośc łąka przyroda 1200.jpg
Jak przyciągać dobre rzeczy? Trochę o filozofii szczęścia

- Zielona herbata ma sporo walorów zdrowotnych. Nie bez powodu ludzkość raczy się tym napojem od tysiącleci, a jej smak to niejedyny walor - mówi Mario Vu, dietetyk kliniczny. - Jest skarbnicą prozdrowotnych substancji aktywnych o silnych właściwościach oksydacyjnych i przeciwzapalnych, które mają zdolność do hamowania i uwalniania wolnych rodników. Jest też źródłem antyoksydantów, a jeden z nich, galusan epigallokatechiny, wykazuje działanie silniejsze nawet od witaminy C.


Posłuchaj

04:20 Czwórka/Stacja Nauka - zielona herbata 08.03. 2021.mp3 W audycji rozmawiamy o prozdrowotnych właściwościach zielonej herbaty (Czwórka/ Stacja Nauka)

Zielona herbata wspomaga zdrowie nie tylko fizyczne, ale też psychiczne. Pozytywnie wpływa na nasz układ nerwowy, a krótko parzona zawiera w sobie teinę, która jest odpowiednikiem kofeiny w kawie. Może więc działać pobudzająco i poprawiać koncentrację, jednak aby uzyskać ten efekt, nie można jej parzyć dłużej niż 3 minuty. Potem wytrącają się inne składniki, które dezaktywują teinę. Napar z zielonej herbaty może sprawiać, że nasz organizm będzie mniej podatny na rozwój chorób nowotworowych.

- Nowotwory powstają w wyniku mutacji, uszkodzeń w naszych komórkach w strukturach DNA i są wywołane przez wolne rodniki, czyli wszystkie związki antyoksydacyjne, czy to z warzyw, owoców, czy właśnie zielonej herbaty będą działać profilaktycznie, więc warto zadbać o ich odpowiednią ilość - radzi ekspert.


herbata plantacja chiny 1200.jpg
Herbata. Tajemnice poskręcanych liści

Sprawdź także:

Również niektóre gatunki zielonej herbaty mogą mieć dodatkowe, niesamowite właściwości. W sproszkowanej, zielonej herbacie matcha można znaleźć związki, które podnoszą poziom neurotrofin w naszym mózgu.

- Są to wyjątkowe cząsteczki, które wspierają prawidłowy rozwój i regenerację naszych komórek nerwowych, co więcej, przeprowadzono badania, które pokazują, że te związki mogą działać na nas wyciszająco, relaksująco, przeciwdepresyjnie i przeciwlękowo - tłumaczy specjalista. - Aby cieszyć się z korzyści, które niesie ze sobą zielona herbata, zaleca się picie od 2 do 4 filiżanek dziennie. Szczególnie polecam matchę, która ma dużo składników bioaktywnych. Parzy ją się w specjalnie przeznaczonej do tego ceramicznej miseczce, rozpuszcza i miesza się za pomocą miotełki. Cały proces parzenia tej herbaty można potraktować jako mały, przyjemny, codzienny rytuał - dodaje.


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Agata Nowotnik

Data emisji: 08.03.2021

Godzina emisji: 12.44

aw

Czytaj także

Polscy naukowcy badają enzymy koronawirusa. Będą śledzić i powstrzymywać jego namnażanie

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 06:53
- Polscy naukowcy opracowują sondy fluorescencyjne do precyzyjnego śledzenia w żywych komórkach dwóch enzymów koronawirusa SARS-CoV-2, kluczowych dla powielania jego cząstek i infekowania kolejnych komórek. To pozwoli szybciej i skuteczniej testować m.in. nowe leki przeciwwirusowe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bakterie "uczą się" antybiotyków. Czym jest lekooporność?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 13:26
Bakterie wykształcają coraz to nowe mechanizmy, dzięki którym stają się oporne na działanie antybiotyków, które stosujemy. Czy jest sposób na przerwanie tego procesu?
rozwiń zwiń