Janina - niepodobna do innych greckich miast

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2022 12:20
Położona nad jeziorem, wśród gór, przypomina raczej austriacką czy słoweńską miejscowość. Janina, czyli grecka Ioannina, kusi niegreckimi widokami, pięknym srebrem i smaczną kuchnią. 
Grecka Janina, czyli Ioannina. Miasto leży w Epirze, na zachodnim brzegu jeziora Pamvotida, u stóp gór Mitsikeli
Grecka Janina, czyli Ioannina. Miasto leży w Epirze, na zachodnim brzegu jeziora Pamvotida, u stóp gór MitsikeliFoto: shutterstock.com/kostasgr

Historia "Lwa Janiny"

Janina leży w Epirze, który wyróżnia się na tle Grecji. To górzysta kraina, której miasta wyglądają zupełnie inaczej niż w pozostałej części kraju. Janina na pierwszy rzut oka przypomina austriackie miasteczko, skojarzenie jednak znika, gdy na horyzoncie wypatrzymy minarety dawnych meczetów. Najwybitniejszą i jednocześnie najbardziej kontrowersyjną postacią związaną z miastem był możnowładca osmański i władca Epiru - Ali Pasza z Tepeleny, zwany także "Lwem Janiny". - To właśnie on w 1788 roku podbił i zajął Janinę, czyniąc z niej swoją stolicę i definiując charakter miasta - opowiada Martyna Matwiejuk. - Ali Pasza zbudował tu swoją twierdzę i rządził z niej przez 33 lata. Stał się także bohaterem barwnych opowieści i piosenek, które do dziś są śpiewane greckim dzieciom, ale w historii zapisał się jaką rządny krwi i bezwzględny władca. 

Kapsuła czasu

Do dziś w Janinie jest wiele miejsc związanych z tą postacią - w tym grób Alego Paszy, mający kształt dużej, metalowej klatki o ażurowych ścianach, pięknie zdobionych i zakończonych kopułą. Jednym z najciekawszych zabytków miasta jest usytuowana nad brzegiem jeziora okazała twierdza Alego Paszy. - Kiedy przekraczamy jej bramę, wchodzimy do innego miasta, które cały czas żyje - opowiada dziennikarka. - W kamiennych domach z kolorowymi okiennicami mieszkają ludzie, wylegują się tam koty. Człowiek czuje się tu jak w kapsule czasu, która zupełnie nie przypomina Grecji. W twierdzy znajduje się dziś Muzeum Bizantyjskie, a z jej murów rozpościera się przepiękna panorama miasta oraz jeziora Pamvotida.


Grób Alego Paszy w Janinie. Grób Alego Paszy w Janinie

Na jeziorze znajduje się wyspa, na której mieszczą się zabytkowe monastyry oraz klasztor św. Pantalejmona.

Podróżnicze zagadki Martyny Matwiejuk - tym razem odkryjemy Grecję. Podróżnicze zagadki Martyny Matwiejuk - tym razem odkrywamy Janinę

Muzeum rzeczy pięknych

Janina słynie z produkcji pięknych przedmiotów ze srebra, dlatego warto wybrać się do Muzeum Złotnictwa. - W Epirze metaloplastyka była doprowadzona na wyżyny sztuki. Największą popularność uzyskała na przełomie XVII i XVIII wieku, kiedy to lokalni rzemieślnicy opracowali wiele nietypowych technik wykonywania przedmiotów, zwłaszcza religijnych. Ale w ofercie mieli też piękną biżuterię, srebrne patery i zbroję. Wszystkim, którzy lubią piękne przedmioty, to muzeum na pewno się spodoba - dodaje Martyna Matwiejuk. 

Sprawdź także:

Uroki Grecji kontynentalnej

Gościem audycji był także podróżnik Krzysztof Szyc, który opowiadał o swoich wyprawach do Grecji.  Pierwszy kontakt z tym krajem rozmówca Martyny Matwiejuk miał na gruncie historycznym i to właśnie zabytki, a nie urokliwe plaże, przyciągają go do Grecji do dziś.   

Posłuchaj
18:18 CZWÓRKA Swiatla wielkiego miasta - grecja 19.11.2022.mp3 Janina - odwiedzamy greckie miasto w Epirze (Światła wielkiego miasta/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Światła wielkiego miasta

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Gość: Krzysztof Szyc

Data emisji: 19.11.2022

Godzina emisji: 10.15

kul/kor

Czytaj także

"Muminki, port i kamieniste plaże". Odwiedzamy Turku w Finlandii

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2022 08:37
Położone na zachodnim wybrzeżu Turku, oddalone zaledwie o dwie godziny drogi od Helsinek, jest najstarszym fińskim miastem. W tym mieście coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy aktywnego spędzania czasu, jak i fani Muminków. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kowno - Europejska Stolica Kultury i miasto Mickiewicza

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2022 12:15
Miasto diabłów, street artu, pięknej natury oraz wielu wydarzeń kulturalnych. Tegoroczna Europejska Stolica Kultury określana jest jako najbardziej litewskie miasto, jest także związana z Adamem Mickiewiczem. Wraz z Oliwią Krettek zapraszamy na city break do Kowna.
rozwiń zwiń