Kowno - Europejska Stolica Kultury i miasto Mickiewicza

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2022 12:15
Miasto diabłów, street artu, pięknej natury oraz wielu wydarzeń kulturalnych. Tegoroczna Europejska Stolica Kultury określana jest jako najbardziej litewskie miasto, jest także związana z Adamem Mickiewiczem. Wraz z Oliwią Krettek zapraszamy na city break do Kowna.
Kowno leży nad malowniczym Niemnem
Kowno leży nad malowniczym NiemnemFoto: shutterstock/SilvanBachmann

Śladami wieszcza

Mieszanka architektury i dzikiej natury. To tu kolorowe kamienice i drewniane domki mieszają się z szarymi gmachami budynków. Kowno, dawna stolica Litwy, to najbardziej litewskie z miast. Był z nim związany nasz wieszcz. To tu Adam Mickiewicz - bo o nim mowa - uczył się i pisał. W Kownie powstały m.in. "Ballady i Romanse".

Podobno ulubionym miejscem Mickiewicza w Kownie była dolina nieopodal Gaju Dębowego - znajdziemy tam kamień z wyrytymi inicjałami poety oraz datą: 1823. Dziś nazywana Doliną Mickiewicza, wciąż jest taka jak ją opisywał - dzika i romantyczna, mimo że blisko stąd do miasta.


Litewski sznyt

- Kowno, w odróżnieniu od Wilna, ma litewski sznyt - mówi Michał Szymajda, autor bloga podróżniczego. - Ze względu na swoją ofertę kulturalną Kowno, obok serbskiego Nowego Sadu i luksemburskiego Esch, zostało tegoroczną stolicą kultury. W mieście w tym roku odbywa się jeszcze więcej ciekawych imprez kulturalnych.

Pierwsze wzmianki o Kownie pochodzą z XIV wieku, przez wieki miasto zmieniało swoje oblicze. Zmieniała się także jego rola. - W okresie międzywojennym pełniło rolę stolicy Litwy - mówi blogerka Anna Żuchlińska. - Był to czas, kiedy miasto intensywnie się rozwijało i rozbudowywało.


Kowno - co zobaczyć?

Jak mówi rozmówczyni Oliwii Krettek, w architekturze miasta dominuje modernizm. Wraz z uroczymi starymi kamienicami oraz socrealistycznymi gmachami tworzy ciekawą mieszankę architektoniczną. Wśród rzeczy, które trzeba zobaczyć w Kownie, jest oczywiście starówka, warto przejść się aleją Wolności i wspiąć na wieżę archikatedry św. Pawła i Piotra, z której rozciąga się piękny widok na okolicę.

Źr. Youtube/Turystyczna Jazda - odc. 145 - Litwa - Kowno


Diabeł i murale

W Kownie jest wiele miejsc unikalnych w skali światowej. - Należy do nich m.in. Muzeum Diabła, w którym udało się zgromadzić ponad 3 tysiące eksponatów związanych z diabłem, takich jak figurki, maski, rzeźby i rzeczy codziennego użytku. Warto zajrzeć do Galerii Podwórkowej - opowiada Anna Żuchlińska. - Kowno słynie także ze street artu. Na ulicach można zobaczyć dużo ciekawych murali.

- Kowno i Wilno to także miasta, w których nie brakuje imprez muzycznych. Do najsłynniejszych należą festiwale i koncerty muzyki elektronicznej - dodaje Michał Szymajda.

Nie należy zapominać o pięknych widokach, szczególnie tych roztaczających się ze skarp w dzikich okolicach Niemna. Ciekawy będzie na pewno przejazd funikularem. - To zabytkowa kolejka, którą można wjechać na jedno z kowieńskich wzgórz. Funkcjonują dwie takie kolejki i chętnie korzystają z nich zarówno mieszkańcy, jak i turyści - mówi blogerka. - Ze wzgórza Aleksota można zobaczyć panoramę Kowna. Przejażdżka kosztuje ok. 3 zł w jedną stronę. Transport miejski w Kownie będzie nas kosztował ok. 15 zł dziennie. Popularnym środkiem transportu są trolejbusy.

Zobacz także: 

Smaki Litwy

Litwa i Kowno są przystępne cenowo dla Polaków. - Jedzenie nie jest drogie, warto spróbować słynnych długo dojrzewających serów. Pod względem walorów smakowych nie ustępują one serom holenderskim - opowiada rozmówczyni Oliwii Krettek. - W okolicach Kowna znajduje się wiele serowarni. Do przysmaków kuchni litewskiej należą zeppeliny, kołduny i kindziuk. Warto spróbować pieczonych pierogów z ciasta drożdżowego, czyli kibinów, śledzia z twarożkiem i ziemniakami oraz różnorodnych chłodników. Narodową przekąską Litwinów jest czosnkowy chlebek krojony jak frytki - kepta duona.


Posłuchaj
09:30 Czwórka/Najlepszy dzień tygodnia Kowno 12.11.2022.mp3 Oliwia Krettek zaprasza na city break do Kowna (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)

 

Transport i noclegi

Do Kowna można się dostać w różny sposób, np. dojechać komfortowymi autobusem. - Ceny biletów zaczynają się od 60 zł w jedną stronę. Można też polecieć samolotem z lotniska w Modlinie, ceny zaczynają się od 300 zł w obydwie strony, ale trafiają się promocje - mówi Michał Szymajda. - Prawdopodobnie od wiosny będą uruchomione bezpośrednie pociągi z Warszawy i Krakowa do Kowna. Na miejscu jest dobrze rozbudowana baza noclegowa, wieloosobowy pokój w hostelu można znaleźć już za 60 zł za noc. Ceny osobnych pokoi zaczynają się od 90 zł.

Z Kowna jest blisko do Wilna, więc wycieczkę można połączyć z wizytą w litewskiej stolicy. Po atrakcjach zwiedzania można także pokusić się o relaks i wypoczynek w uzdrowisku w Druskiennikach, które słynie nie tylko z niezwykłego mikroklimatu, ale także z wielkiego parku wodnego i licznych ośrodków wypoczynkowych.


***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Małgorzata Jakubowska

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 12.11.2022

Godzina emisji: 7.15

aw/kor

Czytaj także

Göteborg - miasto z Posejdonem i Volvo

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2022 19:53
W audycji "Azymut 0" wybierzemy się na spacer po Hadze. Tyle że... nie tej holenderskiej, a szwedzkiej! Odwiedzimy jedną z dzielnic Göteborga.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skandynawski przepis na szczęście. Czym są hygge, lagom i sisu?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2022 15:00
Skandynawowie to najszczęśliwsi ludzie na świecie - wynika z raportu "World Happiness". Hygge obecne jest w codziennym życiu Duńczyków, lagom towarzyszy Szwedom, a Finowie o swoim sisu nie mówią, ale czują jego obecność. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wenecja - pomysł na jesienny city break

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 12:30
Usytuowana na ponad stu wyspach, Wenecja jest jedną z największych atrakcji turystycznych Europy. W sezonie i w karnawale na ulicach tego romantycznego miasta jest dość tłoczno. Jednak jesienią Wenecja nieco pustoszeje - to jest dobry moment na podróż i jesienny city break.
rozwiń zwiń