Barcelona. "Inna na wakacje, inna do życia na co dzień"

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2023 14:00
Są miejsca, które padły ofiarą własnego sukcesu. Nadmierna liczba turystów od lat jest bolączką takich miast jak Paryż, Rzym, Londyn czy Barcelona, którą rokrocznie odwiedza nawet 9 mln przyjezdnych. 
Targ La Boqueria w Barcelonie codziennie odwiedzany jest przez tysiące turystów z całego świata.
Targ La Boqueria w Barcelonie codziennie odwiedzany jest przez tysiące turystów z całego świata.Foto: Ivica Drusany/Shutterstock.com

Jak turyści "zjadają" Barcelonę?

Masowa turystyka "zjada" miejsce i jest to prawda znana od dawna, choć dopiero od kilku lat ma swoją nazwę. To "overturism". Zaczyna się od turystów pionierów, którzy odkrywają dane miejsce. Publikują zdjęcia w sieci, robią relacje na Instagramie i piszą o tym na blogach. Za nimi jadą tam ich followersi, potem lokalna społeczność rozbudowuje turystyczną infrastrukturę i robi z ustronia atrakcję turystyczną. W tej chwili największym problemem w Barcelonie jest brak mieszkań na długi wynajem, bo właściciele takich lokali, zwłaszcza w centrum, oferują je turystom - na krótkie terminy i w bardzo wysokich cenach. - Dostępność i cena to jedna sprawa, ale są też ogromne problemy z jakością mieszkań, które zostają dla pozostałych mieszkańców. Te proporcje są bardzo zachwiane, co podkreślają rodowici barcelończycy - wyjaśnia blogerka i autorka przewodników Anna Nguyen Van. - Rząd Katalonii próbuje zaradzić temu zjawisku i wprowadza kolejne uregulowania, ale na razie niewiele się zmieniło w tej sprawie. Wiem, bo sama rozglądam się za nowym lokum.  

Barcelona "na wakacje" różni się od tej "na co dzień"

Barcelona od dekad znajduje się w czołówce najchętniej odwiedzanych miast w Europie. Nic dziwnego - słynie z niepowtarzalnej architektury, przyciąga pysznym jedzeniem i wiecznie dobrą pogodą. - Mieszkanie w stolicy Katalonii zmieniło mój styl życia. Największy wpływ na to ma pogoda i słońce, które świeci praktycznie przez cały rok - opowiada gość Czwórki. - Kiedy przyjechałam tu jako turystka, patrzyłam na Barcelonę z innej, wakacyjnej,  perspektywy. Teraz jestem świadoma wszystkich minusów życia w tym mieście, ale po prostu je akceptuję - przyznaje.  

Sprawdź też: PODRÓŻE Z CZWÓRKĄ >>>

Daj się porwać rytmom flamenco

Obok znanych atrakcji turystycznych Barcelona oferuje też niezapomniane widoki z bunkrów, przedziwne, niewielkie muzea oraz spektakle flamenco, które odbywają się niemalże na każdym rogu ulicy. - Na terenie, na którym leży Barcelona, mocno odczuwalne są wpływy francuskie, zwłaszcza jeśli chodzi o muzykę i taniec. Ale flamenco pochodzi z Andaluzji i jest połączeniem lokalnej tradycji z wpływami żydowskimi i muzułmańskimi. W trakcie takiego spektaklu na scenie pojawiają się muzycy z gitarami oraz tancerze i tancerki. Wszystko kipi od emocji i trzeba to po prostu zobaczyć na żywo - zachęca autorka audycji Martyna Matwiejuk.


zdj. ilustracyjne zdj. ilustracyjne

Zobacz: DOKĄD POJECHAĆ W 2023 ROKU? >>>

Posłuchaj
25:36 CZWÓRKA Swiatla wlk miasta - barcelona 14.01.2023.mp3 Jak wygląda życie w Barcelonie i jak zwiedzać to miasto poza turystycznym szlakiem? (Światła wielkiego miasta/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Światła wielkiego miasta

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Gość: Anna Nguyen Van (autorka przewodników i blogerka)

Data emisji: 14.01.2023

Godzina emisji: 10.15

kul/kor

Czytaj także

City break w Lizbonie. Wjedź na wzgórze tramwajem - to może być początek pięknej przyjaźni

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2022 10:00
Lizbona to położona najdalej od Polski europejska stolica. Choć dystans jest duży, to warto go pokonać, by zobaczyć niezwykłe, kolorowe fasady kamienic, żółte tramwaje i poznać smaki oceanu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

City break. Uciekamy przed zimą na Maderę

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2023 10:07
Tym razem zaproponujemy kilkudniowy city break w Europie, ale bardzo blisko Afryki. Wybierzemy się na "Wyspę wiecznej wiosny", czyli Maderę. 
rozwiń zwiń